Erdogan leváltja Atatürköt?
A most az államfői posztra pályázó miniszterelnök tizenkét éve főszereplője országa politikájának, és komolyan elhatározta, hogy az is marad még tíz évig. 2023-ban lesz a Török Köztársaság kikiáltásának századik évfordulója, Erdogan ezt a jubileumot a magáénak is akarja tudni. Sok törökben azonban felvetődik a kérdés: vajon köztársaság lesz-e még akkor az ország abban az értelemben, ahogy alapítója, Kemal Atatürk megálmodta? A nagy előd világi államot akart, amely a Nyugat normáit követi, szakít az oszmán hagyományokkal, az iszlám vezérelte országgal. Erdogannak viszont nem ezek az ideáljai. Politikájával gyakorlatilag leváltja az alapítót.
Recep Tayyip Erdogan tizenkét éve főszereplő Törökországban |
Rövid, mindössze harmincnapos volt a választási kampány, és ezt az időszakot a kormányfő tökéletesen elfoglalta. Végigutazta az ország nagyvárosait, tele volt vele az állami és a kereskedelmi média is. Volt olyan júliusi hét, amikor az állami TRT Türk tévé 305 percben foglalkozott vele, miközben két kihívójára egy percet sem szánt.
A média elfoglalása, a magánkézben lévő sajtó megfélemlítése Erdogan pártjának és magának a kormányfőnek fontos módszere. Beszédeiben személyükben támadja a rendszerével kritikus újságírókat.
A miniszterelnök az anatóliai szunnita többséghez szól, magát úgy mutatja be, mint ennek a konzervatív csoportnak a fő reprezentánsát.
Ez azért is fontos, mert a világi (szociáldemokrata és nacionalista) ellenzék Ekmelettin Ihsanoglu személyében mélyen vallásos jelöltet állított.
Erdogan őt azzal támadja, hogy nem elég török, mert a tudós és diplomata Egyiptomban, egy kairói török családban született. A harmadik jelöltet, Selahattin Demirtast, a baloldali HDP (Népi Demokrácia Pártja) kurd szervezet vezetőjét pedig azzal bírálja, hogy nem is igazi kurd,mert a zaza népcsoporthoz tartozik.
Az ellenfeleknek igen kicsi esélyt hagytak a törvények. A magánadományokat mintegy egymillió forintnak megfelelő török lírában maximálták, miközben a számítások szerint a törökországi elnökválasztási kampány költsége 10-14 millió dollár lehet. Erdogan választási hadjáratának fő elemévé tette a gázai háborúskodást, és hevesen támadta Izraelt. Ellenfelei viszont felrótták neki, hogy kormánya nem törődik az iraki törökökkel (turkománokkal), akiket az Iszlám Állam szélsőséges szervezet üldöz. A kormányfő óvatosan kezeli a terrorcsoportot, amelyet bizalmas viszony fűz a török titkosszolgálathoz.
Erdogan azt állítja, hogy – bár az államfő eddig csak jelképes vezetője volt az országnak – ha elnök lesz, aktívan részt vesz a politika irányításában. Ehhez új alkotmányt kell elfogadtatnia. Azt is ígéri, hogy nem változtat a gazdaságpolitikán, hiszen a török gazdaság jól teljesít. Igaz, a kormányfő a keleti nyitást szorgalmazza, a fejlődés viszont elsősorban az EU-val kötött vámunió előnyeinek köszönhető.
A politikus a feltörekvő középrétegeket támogatja, de kerüli a nagyobb konfliktusokat az ország régi milliárdos dinasztiáival. Velük csak akkor szállt szembe, amikor azok a politikai ellenfelei mellé álltak. Mint például a Koc család aktuális feje a tavalyi Gezi parki tüntetések után. A demonstrációsorozat egyébként jelezte, hogy Erdogannak és politikájának erős ellentábora van, ám ez kisebbségbe került az országban.