Enyhülést jelezhet Kim beszéde

Újraindítja atomlétesítményeit Észak-Korea – jelentette be kedden a KCNA állami hírügynökség. Ez elsősorban a 2007-ben leállított jongbjoni atomerőműre vonatkozik. Kim – aki a hadsereg főparancsnoka is – hangsúlyozta, hogy azért kell megerősíteni az ország atomarzenálját, mert az biztosítja a háborúval szembeni megbízható elrettentést, a biztosítékot Észak-Korea szuverenitásának a megvédésére.

Újraindítja atomlétesítményeit Észak-Korea – jelentette be kedden a KCNA állami hírügynökség. Ez elsősorban a 2007-ben leállított jongbjoni atomerőműre vonatkozik. Az erről szóló döntést Kim Dzsong Un vezető vasárnap közölte a párt központi bizottságának ülésén, ám beszédét teljes terjedelmében csak tegnap hozták nyilvánosságra. Eszerint a nukleáris létesítményeket áram-előállításra és hadi célokra egyaránt használják majd. Kim – aki a hadsereg főparancsnoka is – hangsúlyozta, hogy azért kell megerősíteni az ország atomarzenálját, mert az biztosítja a háborúval szembeni megbízható elrettentést, a biztosítékot Észak-Korea szuverenitásának a megvédésére. Utóbbi mondatot nyugaton a Reuters szerint úgy értelmezik, hogy valamennyire visszavesz a korábbi harciasságból - mivel csak elrettentő erőként tekint az atomfegyverre. A hírügynökség szerint mindez Kimnek a hét végén az életszínvonal emelésének témájáról elmondott szavaival együtt hangnemváltást is jelezhet.

Kim Dzsong Un az észak-koreai hadsereg főhadiszállásán a vezérkarral egyeztet a rakéták készültségbe állításáról
North Korean leader Kim Jong-un (C) presides over an urgent operation meeting on the Korean People's Army Strategic Rocket Force's performance of duty for firepower strike at the Supreme Command in Pyongyang, early March 29, 2013, in this picture released by the North's official KCNA news agency on Friday. North Korea put its rocket units on standby on Friday to attack U.S. military bases in South Korea and the Pacific, after the United States flew two nuclear-capable stealth bombers over the Korean peninsula in a rare show of force. Kim Jong-un signed off on the order at a midnight meeting of top generals and "judged the time has come to settle accounts with the U.S. imperialists in view of the prevailing situation", the official KCNA news agency said. The sign on the left reads, "Strategic force's plan to hit the mainland of the U.S.". REUTERS/KCNA (NORTH KOREA - Tags: POLITICS MILITARY CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY)

A keddi bejelentés csak a legújabb epizód abban az egyelőre diplomáciai és retorikai konfliktusban, amely a decemberi észak-koreai rakétafellövés, illetve a februári kísérleti atomrobbantás után tört ki Phenjan és Szöul, illetve ez utóbbi szövetségese, az Egyesült Államok között. Az atomlétesítmények működésének felújítását valamennyi környékbeli ország, így Dél-Korea, Japán, sőt Kína is azonnal kifogásolta. Tokió „súlyos aggodalmának” adott hangot, a pekingi külügyminisztérium szóvivője pedig „sajnálatát” fejezte ki a bejelentés kapcsán, hangsúlyozva, hogy a Koreai-félsziget és a térség biztonságát a nukleáris leszerelés szolgálná. Kína a 2010-ben félbeszakadt hatoldalú tárgyalások felújítását szorgalmazta.

Ban Ki Mun, az ENSZ dél-koreai származású főtitkára tegnap Andorrában ugyancsak nyugalomra intette a feleket, hiszen „a kommunikáció hiányában a helyzet akaratlanul is rossz irányba fejlődhet”. „A nukleáris fenyegetés nem játék” figyelmeztette Észak-Koreát, ám közben nyugtatni is próbálta azzal, hogy „senkinek nem áll szándékában támadni adott politikai rendszer avagy külpolitika okozta véleménykülönbség miatt”.

A nyugalomra intés nyilvánvalóan Szöulnak és Washingtonnak is szólt. Az utóbbi hetek phenjani fenyegetéseire válaszként az Egyesült Államok - a közös hadgyakorlatra hivatkozva - a Dél-Koreában állomásozó 28 ezer fős katonai kontingensét a legkorszerűbb haditechnikával támogatta meg. Először B-2-es lopakodó bombázókat, majd legutóbb F22-es vadászgépeket, illetve egy tengeri telepítésű radarplatformot, valamint egy rakétavédelmi feladatok ellátására is alkalmas rombolót vezényelt az észak-koreai partok közelébe.

A nyugati hírügynökségek által megszólaltatott szakértők szerint hónapokba telhet, amíg Észak-Korea újra tudja indítani a jongbjoni erőmű plutóniumtermelő reaktorát, miként az öt megawattos grafitfékezésű reaktort. Jongbjont szovjet segítséggel a hatvanas években kezdték építeni, az elhasznált fűtőelemekből plutóniumot kinyerő reaktor 1987-ben lépett működésbe. Először 1994-ben állapodtak meg az Egyesült Államokkal, hogy leállítják Jongbjont, cserében két, csak áramtermelésre szolgáló könnyűvizes reaktorért. Ám 2002-ben felújították a működést, mert az ígért reaktorokból nem lett semmi. Az észak-koreai atomprogramról 2003-ban kezdett hatoldalú tárgyalások keretében aztán 2007-ben újra leállították Jongbjont, legalábbis névleg, így lerombolták az erőmű hűtőtornyát is a felajánlott külföldi segély fejében. Ám a külvilág, így Washington is élt a gyanúperrel, hogy Phenjan titokban folytatja nukleáris programját.

Ez 2010-ben be is igazolódott, amikor az észak-koreaiak Jongbjonban megmutattak egy urándúsító reaktort egy amerikai kutatónak. Siegfried Hecker akkori beszámolója szerint a reaktorban ezer centrifugával áramot állítottak elő, de az könnyedén átalakítható atomfegyverekhez szükséges urán dúsításához. Észak-Korea idén február 16-án hajtotta végre újabb, immár harmadik kísérleti atomrobbantását, a feltételezések szerint ehhez már nem plutóniumot használt – mint 2006-ban és 2009-ben –, hanem uránt. A szakértők szerint Jongbjon újraindítása esetén évente hét kilogrammnyi, vagyis egy atombombához kellő plutóniumot tudna előállítani.

Hadiállapot és rakétakilövés: egy válság állomásai

2013

április 2.: Észak-Korea bejelenti: újraindítja a nukleáris létesítményeit.

Március 30.: Észak-Korea hadiállapotot hirdet Dél-Koreával szemben.

Március 27.: Megszünteti Észak-Korea a katonai forródrótot Szöullal.

Március 11.: Amerikai–dél-koreai közös hadgyakorlat kezdődik.

Március 7.: Újabb ENSZ-szankciók Észak-Koreával szemben.

Február 12.: Észak-Korea bejelenti a harmadik sikeres, földalatti atomkísérletet.

2012

December 12.: Észak-Korea nagy hatótávolságú rakétát lő fel, hivatalosan egy műhold pályára állításához.

Június 9.: Phenjan bejelenti, hogy egyelőre nem akar harmadik atomkísérletet végrehajtani.

Április 13.: Kudarcba fullad a nagy hatótávolságú rakéta fellövése.

Február 29.: Észak-Korea beleegyezik az urándúsítás felfüggesztésébe.

Február 23.: Kim Dzsong Il halála óta először tárgyal az atomprogramról Észak-korea és Amerika.

2011

December 31.: Kim Dzsong Il fiát, Kim Dzsong Unt kinevezik Észak-Korea hadseregének főparancsnokává.

December 19.: Bejelentik, hogy Kim Dzsong Il 69 éves korában, szívrohamban meghalt.

Október 25.: Az Egyesült Államok és Észak-Korea nem tud megállapodni az atomprogramról folytatott tárgyalások újraindításában.

Augusztus 1.: Phenjan bejelenti: hajlandó újraindítani a hatoldalú tárgyalásokat, feltételek nélkül

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.