ENSZ: hetvenezer halálos áldozat Szíriában

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Navi Pillay rendkívül élesen bírálta az ENSZ Biztonsági Tanácsát, és tétlenséggel vádolta őket. Januárban még csak hatvanezerre tette a szír konfliktus halálos áldozatainak számát, most már tízezerrel több halottról beszélt.

– A halálos áldozatok száma elérheti a hetvenezret Szíriában, és a civilek fizetik meg az ENSZ BT cselekvésképtelenségének az árát – mondta kedden az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Navi Pillay, aki január elején még hatvanezerre tette a halottak számát. A főbiztos rendkívül élesen kritizálta az ENSZ Biztonsági Tanácsát, és felrótta a konszenzus hiányát, illetve az ebből fakadó tétlenséget is, írja a Reuters.

Pillay ezzel együtt ismételten felszólította a 15 tagú Biztonsági Tanácsot, hogy Szíria ügyében forduljon a Nemzetközi Büntetőbírósághoz, üzenve ezzel mindkét félnek, hogy tetteiknek következményeik lesznek. Erre azonban elég kevés az esély, pedig múlt hónapban ötven ország kérte ezt az ENSZ BT-től. Szíria nem írta alá a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó Római Statútumot, így csak akkor indíthatnak vizsgálatot az ügyben, ha az esetet az ENSZ BT utalja a bíróság elé. (Korábban ezt már megtették Líbiával és a dárfúri válsággal is.)

A BT tagjai nagyon megosztottak abban, hogyan kezeljék a közel két éve tartó konfliktust. Bassár el-Aszad szír elnök szövetségesei, Oroszország és Kína például folyamatosan megvétózzák, hogy az ENSZ keményebben – például szankciókkal – lépjen fel a szír rezsim ellen.

A szír vezetés és az elnök ellen felkelők is követnek el erőszakos cselekményeket, de Pillay szerint a kormánynak és támogatóinak súlyosabbak a bűnei. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hétfőn például azt mondta: – Két év eltelt, és már nem órákban, hanem holttestekben számoljuk a napokat. Újabb nap, újabb 100, 200, 300 halott – mondta a főtitkár, és hozzátette, hogy a vallási ellentét is egyre éleződik, a háborús bűntettek száma pedig nő. – A Biztonsági Tanácsnak nem szabad tovább csendben figyelnie a mészárlást.

Bassár Dzsafari, Szíria ENSZ-nagykövete kedden a Biztonsági Tanács előtt ismét felsorolta vádjait, melyek szerint Szaúd-Arábia, Katar, Törökország, az Egyesült Államok és más nyugati kormányok támogatják a felkelőket. – Ezeknek a kormányoknak lényeges szerepe van az országomban dúló konfliktus kialakulásában, fokozódásában és kiterjedésében, akár a kényszerítő, egyoldalú, a szír embereket sújtó szankciókat tekintjük, akár azt, hogy engedélyezik saját polgáraiknak és terroristáiknak, hogy Szíriába jöjjenek – mondta Dzsafari.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.