ENSZ: a ruandai népirtáshoz hasonlít a szír helyzet
Idén átlagosan mindennap hatezer ember menekült el Szíriából a 2011 márciusa óta tartó konfliktus miatt. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt beszélő Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa szerint az 1994-es ruandai népirtás óta nem volt olyan helyzet, amikor annyira „ijesztő mértékben” nőtt volna a menekültek száma, mint most, a szír válság idején.
Guterres szerint a helyzet csak egyre rosszabb lesz: a regisztrált 1,8 millió menekült kétharmada idén szökött el Szíriából. A szomszédos országok számára ez nagyon megterhelő, de a főbiztos hangsúlyozta, hogy Libanon, Jordánia és Irak több százezer életet mentenek meg azzal, hogy befogadják a szíreket. Az pedig, hogy a konfliktus átterjedhet a térségre, nem üres figyelmeztetés.
Valerie Amos, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főképviselője szerint Szíriában 6,8 millió embernek lenne szüksége nagyon sürgősen segítségre, a szervezetnek pedig további 3,1 milliárd dollár kellene erre az évre ahhoz, hogy segítséget tudjanak nyújtani Szírián belül és az országon kívül. Amos eközben a szír rezsimet és a felkelőket is hibáztatta, amiért – gyakran szándékosan – nem védik meg a civileket.
Az ENSZ adatai szerint a felkelés kezdete óta 93 ezren haltak meg. Az ENSZ BT Szíriával foglalkozó ülésén Ivan Simonovic, az ENSZ főtitkárhelyettese közölte, hogy az áldozatok száma is rettentő módon nő: havonta ötezren vesztik életüket.
Az ENSZ BT nem tud előrelépni a Bassár el-Aszad elnököt támogató erők és a felkelők közötti harc ügyében, Oroszország és Kína ugyanis állandóan megvétózza az Aszad elleni akciókat, írja a BBC.