ENSZ-megfigyelőkre lőttek Szíriában
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a megfigyelők megtámadásáról szólva elmondta, hogy a szír hatóságok előzőleg megtiltották nekik, hogy a helyszínen tájékozódjanak az eseményekről, majd amikor a világszervezet képviselői mégis megközelítették Kubeirt, kézifegyverekkel tüzelni kezdtek rájuk. A főtitkár hozzátette, hogy a megfigyelők közül senki sem sérült meg, az újabb mészárlás azonban arról tanúskodik, hogy az Aszad-rezsim elvesztette minden legitimitását. Korábban az ellenzéki csoportok 86 halottról számoltak be Kubeirben, míg Damaszkusz tagadta, hogy „bármilyen mészárlás lett volna a szóban forgó városban”.
Az új tömegmészárlásról szóló hírek hallatán az Isztambulban tárgyaló Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tegnap hatalomátadásra és Szíria elhagyására szólította fel Bassár el-Aszad szír államfőt. Az amerikai külügyminiszter arra szólította fel Oroszországot, hogy támogassa a hatalom békés átadását a közel-keleti országban, és bejelentette: tanácsadója pénteken tárgyal Moszkvában arról a tervről, hogy nemzetközi konferencián vitatnák meg Szíria jövőjét. Ennek előfeltétele azonban az, hogy Aszad adja át a helyét egy demokratikus kormánynak – tette hozzá Clinton. Közben ENSZ-diplomaták szerint Kofi Annan ENSZ-megbízott új stratégián dolgozik a szír válságrendezés előmozdítására. Ennek része lenne egy „kapcsolattartó csoport” létrehozása, amely Moszkva és Peking számára is elfogadható javaslatokat dolgozna ki.
Csütörtökön a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SESZ) tagjai – Oroszország, Kína, Kazahszán, Kirgizisztán, Üzbegisztán és Tadzsikisztán – pekingi csúcsértekezletükön elutasítottak „mindenféle katonai beavatkozást” Szíriában, és a válság diplomáciai rendezésére szólítottak fel a Kofi Annan volt főtitkár, jelenleg különleges megbízott által elindított béketerv alapján.