ENSZ-főtitkár lenne a szlovák külügyér
Ezt a tisztséget jelenleg betöltő, dél-koreai Ban Ki Mun megbízatása decemberben jár le, utódja januárban lép hivatalba. A neves szlovák diplomata a kormánydöntést követően kijelentette: „Minden tőlem telhetőt megteszek annak érdekében, hogy hazámnak ne kelljen szégyenkeznie miattam."
Robert Fico kormányfő történelmi jelentőségű eseménynek minősítette a szlovák külügyminiszter jelölését, Andrej Kiska elnök pedig úgy vélekedett, hogy már a külügyér indulása is tovább növeli Szlovákia nemzetközi tekintélyét.
Az 53 éves Miroslav Lajcák elsősorban a balkáni béketárgyalások idején vált ismertté külföldön. 2006-ban a Montenegró függetlenségéről döntő népszavazáson az EU egyik megfigyelője volt, egy évvel később pedig az ENSZ bosznia-hercegovinai főképviselőjévé nevezték ki. Két bosnyák napilap olvasói 2007 végén az év emberének választották.
A szlovák külügyér esélyeit növeli az a tény, hogy a szokásjog alapján ebbe a tisztségbe rendszerint különböző régiók jelöltjét nevezik ki, és most éppen Közép-Kelet-Európa van soron. Fontos szempont az is, hogy a személye elfogadható az Egyesült Államok és Oroszország, valamint a visegrádi tagországok számára is. Ugyanakkor szoros verseny várható, mert indulásával immár tízre növekedett a jelöltek száma.
Közülük a bolgár Irina Bokova, Natalia Gherman volt moldáviai külügyminiszter és Vesna Pusic horvát ex-külügyér a legismertebb. Ők többek között abban bíznak, hogy a döntéshozók szeretnének nőt látni ezen a poszton. Miroslav Lajcákot a következő hónapban hallgatja meg az ENSZ közgyűlése.