Engedett a szíriai kormány

Damaszkusz elfogadta az 1963 óta érvényben lévő rendkívüli állapot feloldását, rábólintott a politikai foglyok pereit kezelő állambiztonsági bíróság eltörlésére vonatkozó jogszabályra, és engedélyezte a békés tüntetéseket. Egy ülődemonstrációt azért szétvertek.

Elfogadta az 1963 óta érvényben lévő szükségállapot feloldását célzó törvénytervezetet a szíriai kormány. Damaszkusz a politikai foglyok pereit kezelő állambiztonsági bíróság eltörlésére vonatkozó jogszabályra is rábólintott, valamint engedélyezte a békés tüntetéseket is. Az elfogadott törvénytervezetekről még hiányzik Bassár el-Aszad szíriai elnök aláírása, de megfigyelők szerint ez már csak puszta formalitás.

A szükségállapotra a politikai szabadságjogokat korlátozó rendelkezésként a rezsim szerint az Izraellel való háború miatt volt szükség, de az valójában a tekintélyuralom megszilárdításának eszköze volt.

A szíriai kormány hetek óta tiltakozó megmozdulásokkal gyűrűjében él. A tüntetők egyik legfőbb követelése a szükségállapot feloldása volt.

A békés tüntetések engedélyezésétől függetlenül a szíriai biztonsági erők Homsz város központjában szétverték a rezsim távozását követelők sokezres ülődemonstrációját - mondta el kedden egy emberi jogi aktivista, heves lövöldözésekről számolva be. A fővárosból, Damaszkuszból nyilatkozó aktivista nem tudta megmondani, hogy sebesültek vannak-e. Más, száműzetésben élő aktivisták is hírt adtak a homszi tüntetés szétveréséről, de értesüléseiket nem sikerült megerősíteni, mivel a közép-szíriai város telefonhálózatát a jelek szerint lekapcsolták a hatóságok.

Kedd hajnalban egy emberijogi aktivista már beszámolt arról, hogy a biztonságiak tüzet nyitottak a tüntetőkre, akik hétfő estére mintegy 20 ezren gyűltek össze a város Óra terén. Előzőleg, vasárnap éjjel nyolc ember halt meg a homszi tiltakozók és a biztonsági erők összecsapásaiban. A megmozdulás vezetői közölték, mindaddig nem hagynak fel tiltakozó mozgalmukkal, míg Bassár el-Aszad elnök nem távozik a hatalomból. Ez egy határozatlan idejű ülősztrájk, amely mindaddig folytatódik, amíg követeléseinket nem teljesítik - mondta el a tüntetők egyike, ide sorolva a szabadságjogok megadását, a politikai foglyok szabadon bocsátását és a letartóztatások beszüntetését.

Sátrakat vertek fel és élelmiszerkészletet halmoztak fel az Óra téren, amelyet át is kereszteltek Tahrír (Felszabadulás) térre, utalva ezzel a Hoszni Mubarak elnök február 11-i távozását kikényszerítő egyiptomi népfelkelés központjára. Egy emberi jogi aktivista szerint kedd hajnalban a kivezényelt rendőrök egyike hangosbeszélőn távozásra szólította fel az embereket, de miután ennek nem tettek eleget, a rendőrök tüzet nyitottak rájuk, s könnygázt is bevetettek.

Tüntetők a homszi Óra téren. Határozatlan idejű ülés
People gather at Clock Square during a demonstration in the centre of the Syrian city of Homs April 18, 2011. Syrian forces fired shots at hundreds of protesters who had gathered overnight in Homs city in defiance of warning by the authorities to halt what they called an insurrection, a rights campaigner said on Tuesday. A member of the security police addressed the protesters at Clock Square through a loud speaker asking them to leave, and then the forces opened fire, said the human rights campaigner, who is in contact with protesters in the square. The placard reads: "Syrian media liar and a traitor". Picture taken April 18. REUTERS/Handout (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.