Emlékművet emelnek Berlinben a Bundeswehr halottainak
Központi emlékművet építenek Berlinben azok a német katonáknak és civil alkalmazottaknak, akik szolgálatuk teljesítése közben vesztették életüket. Az 1955-ben alapított Bundeswehrnek eddig nem volt ilyen emlékműve, pedig a német hadsereg az elmúlt évtizedekben legalább 2900 tagját veszítette el bevetések közben. Afganisztánban, az ottani misszió 2002-es kezdete óta már harminc német katona halt meg.
Az emlékmű alapkövét Franz Josef Jung (CDU) védelmi miniszter kezdeményezésére és jelenlétében a berlini Bendlerblockban tették le. A Bendlerblock nevű épületegyüttes ad otthont a német védelmi tárcának, itt van a Hitler elleni 1944 júliusában sikertelen merényletet végrehajtó gróf Claus Schenk von Stauffenberg ezredes és társainak emlékműve is.
A helyszín kiválasztását hosszas politikai viták előzték meg. Az ellenzéki liberálisok és zöldek, de a hadsereg, a légierő és haditengerészet érdekképviseleti szervei is láthatóbb helyen, így parlamentnek otthont Reichstag közelében akarták látni az emlékművet. Jungnak azonban sikerült keresztül vinnie a Bendlerblockot preferáló tervét azzal, hogy a törvényhozás dönt a hadsereg külföldi bevetéséről, de a parlamenti határozat végrehajtásáért a védelmi tárca a felelős.
A konzervatív politikus az alapkőletételkor azt hangsúlyozta, a német államnak és a társadalomnak kötelessége megemlékezni azokról, akik szolgálat közben életüket áldozták a szövetségi köztársaságért. Németországban a történelmi múlt miatt a hadsereget sokáig igen „óvatosan kezelték”. Változást a Jugoszlávia szétesését követő balkáni háborúk hoztak, amikor is a Bundeswehr – addig tabunak számító – külföldi bevetésekre indult az ENSZ mandátuma, illetve a NATO keretében. Az afganisztáni misszió kapcsán pedig az utóbbi időben kezdtek el „harcokban elesettekről” beszélni. A Bundeswehr kötelékében jelenleg több mint hétezer katona szolgál a világ különböző pontjain, s elemzők az elkövetkező évekre egyre több éles és feltehetőleg áldozatokkal járó külföldi bevetéssel számolnak.
A mintegy négymillió euróba kerülő emlékművet 2009 nyarán avatják fel, egy harminc méter hosszú és 10 méter magas, bronzborítású csarnokból fog állni.
(BERLIN)