Emberrablással vádolják a roma párt a szőke kislány miatt
Görögországban ma áll először törvény elé az a roma pár, amelyiket okirat-hamisítással és azzal gyanúsítanak, hogy elrabolt egy most négyéves kislányt. A Maria névre hallgató hölgyre egy razzia alatt találtak rá az Athéntól 170 kilométerre északra fekvő Farszala roma táborában. A rendőrök eredetileg fegyvereket és kábítószereket kerestek, de a leginkább a tejfehér bőrű, zöldszemű, hirtelenszőke kislány tűnt fel nekik. Mariáról DNS-vizsgálat derítette ki, hogy nem a család tagja; a párnak – a negyvenéves férfinak és a 39 éves nőnek – a bíró előtt kell magyarázatot adnia, a kislány hogyan került hozzájuk.
Ami ezt illeti, a pár kitart amellett, hogy ha nem is a törvény betűje szerint, de Mariát adoptálták, a kislányt az édesanyja adta oda, hogy felneveljék. Ügyvédjük, Kosztasz Kacavosz azt is elmondta, hogy a pár azóta már kereste az édesanyát, csak megtalálni nem sikerült. A hatóságok ennek nem nagyon hisznek: azt mondják, Mariát elrabolták, és koldulni az utcára küldték volna – vagy áruba bocsátják a testét. Ezt támasztja alá az is, hogy a romák korábban már több történettel is előálltak arról, Maria hogyan került hozzájuk. Először azt állították, hogy a kislányra közvetlenül a születése után, egy lepedő csavarva bukkantak rá, később viszont ahhoz kezdtek el ragaszkodni, hogy Maria valódi édesapja egy kanadai férfi. Közvetve a hatósági gyanút igazolja az is, hogy kiderült, az emberrablással vádolt roma nő két személyazonosságot tart fenn és vesz igénybe támogatást; a papírok tanúsága szerint azt állítja, hogy hat gyermeket szült mindössze tíz hónap alatt.
Azután, hogy megtalálták, a görög hatóságok azonnal közzétettek Maria fényképét és személyleírását, hátha valaki tudja, ki a valódi édesanyja és édesapja. Ez először Görögországot hozta lázba, majd világsztárt csinált a kislányból. Mariára most egy Gyerekmosoly nevű jótékonysági szervezet vigyáz, amely Panagiotisz Partalisz kommunikációs igazgató szerint mindössze két nap leforgása alatt tízezer telefonhívást kapott Kanadától Nagy-Britannián és Skandinávián át Dél-Afrikáig, mind olyanoktól, akik tudni vélik, kicsoda is a kislány valójában. Ezután a tízezer telefonhívás után a Gyerekmosoly tíz olyan szálon tud elindulni, amely megoldással kecsegtet – tette hozzá a kommunikációs igazgató. A görög hatóságok eközben az Interpolon keresztül fordultak az európai országokhoz. Mariának észak- vagy kelet-európai vonásai vannak – mondják.
A farszalai tábor egyébként egy emberként áll ki a meggyanúsított pár mellett. A romák szerint Maria remekül érezte magát a családnál, amelyet a kislány szeretett, hiszen a gondját viselték – a pár állítólag jobban bánt vele, mint a saját gyerekekkel.