Emberiség elleni bűnnek tartja a cionizmust a török kormányfő

Recep Tayyip Erdogan megjegyzését az ENSZ, Izrael és az Egyesült Államok is elítélte.

A török miniszterelnök a Civilizációk Szövetsége nevet viselő ENSZ-kezdeményezés bécsi konferenciáján találta azt mondani, hogy miként „a cionizmus, az antiszemitizmus és a fasizmus, úgy emberiség elleni bűn az iszlamofóbia is”. Megjegyzése azonnal kivágta a biztosítékot izraeli kormánykörökben és Washingtonban is. Amíg Benjamin Netanjahu miniszterelnök „letűnt korokat idéző, sötét hazugságnak” ítélte a kijelentést, amerikai részről Tommy Vietor nemzetbiztonság szóvivő azt mondta, a cionizmust emberiség elleni bűntettnek nyilvánítani „sértő és rossz” dolog. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár tolmácson keresztül hallgatta Erdogan felszólalását; hivatala később közleményt adott ki, amely szerint „szerencsétlen, hogy ilyen megosztó kijelentések hangzanak el egy felelős kormányzásról szóló konferencián”. A kiszólást Washington újra elővette azokon a tárgyalásokon, amelyekre John Kerry külügyminiszter pénteken utazott el Ankarába, hivatalosan azért, hogy Szíriával tárgyaljon a török vendéglátóval. Ahogy Kerry mondta, az Egyesült Államok nem csak hogy nem ért egyet Erdogan megjegyzésével, hanem „kifogásolja” az elhangzottakat.

Erdogan megjegyzésének pikantériája, hogy a Civilizációk Szövetségét elvileg az intolerancia, a radikalizmus és a fundamentalizmus elleni harc” jegyében indították el öt éve az ENSZ-ben, célkitűzése hivatalosan az, hogy bizonyítsa, létezik az együttműködés az iszlám és a nyugati világ között, és hogy cáfolja a tézist a civilizációk és a kultúrák közötti összetűzés elkerülhetetlenségéről. Társkezdeményezője José Rodríguez Zapatero spanyol exkormányfő mellett éppen a török miniszterelnök volt.

Törökország és Izrael hagyományosan jó viszonya a mélypontra süllyedt azóta, hogy 2010 májusában izraeli kommandósok kilenc török állampolgárral végeztek egy Gázai övezet felé tartó flottilla elleni támadás során. Washington nyilván szeretné, ha véget érne a hidegháború Izrael és Törökország között – Ankarában Kerry emlékeztetett is, hogy az Egyesült Államoknak mind a két ország kiemelt szövetségese –, erre azonban kevés az esély. Netanjahu továbbra sem hajlandó bocsánatot kérni a Mavi Marmara hajó elleni 2010-es kommandós akcióért. Ehud Barak a lelépő védelmi miniszter hajlott volna a minap egyfajta bocsánatkérésre. Erdogannak lehet, hogy jobb is így, hiszen eltökélten tör a vezető szerepre a szunnita muzulmán világban, amihez a harcos Izrael-ellenesség az egyik alapvető feltételnek számít.

Erdogan kiszólása meglehetősen kéníelmetlen az Egyesült Államoknak, amely éppen most tett bejelentést a szír felkelőknek adott amerikai támogatás növeléséről,  „nem pusztító” eszközökre fordítható 60 millió dollár értékben. Harckocsi-ellenes és légvédelmi rakétákat a szír ellenállók a szaúdi kormánytól és másik fő szponzoruktól, Katartól kaphatnak.

Kerry és Erdogan pénteken Ankarában. A vezérszerephez Izrael-ellenesség kell
U.S. Secretary of State John Kerry (L) meets with Turkish Prime Minister Tayyip Erdogan at Ankara Palace in Ankara, March 1, 2013. Kerry said on Friday the United States found a comment by Turkey's prime minister, likening Zionism to crimes against humanity, "objectionable", overshadowing their talks on the crisis in neighbouring Syria. REUTERS/Jacquelyn Martin/Pool (TURKEY - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.