Elvették az exállamfő luxuskocsiját is
A hivatalos egyiptomi kérelem nyomán lefoglalták Hoszni Mubarak exállamfő vagyontárgyait Spanyolországban is – írja a BBC. A brit közszolgálati csatorna szerint összesen 28 millió eurónyi vagyonról van szó; ebből a most befagyasztott bankszámlákon 18,4 millió euró pihent, tízmillió eurót pedig egy marbellai nyaraló, néhány luxusautó és több madridi lakás vagy ház ér. Spanyol hatósági bejelentések szerint a lefoglalt vagyont közpénzekből vagy korrupcióval harácsolta össze a volt államfő és környezete.
Mubarakot tavaly februárban száműzte a Tunézia után Egyiptomban is kitört forradalom. Azóta Kairó nemzetközi felhívást tett közzé, amelyben a rezsim vagyonának befagyasztására kérte a világ országait. Mubarakon kívül a bukott rendszer még 130 tagja búcsúzhat a külföldre menekített vagyonától: Svájcban 441 millió dollárnyi, Mubarakhoz köthető számlára, ingatlanra és más érdekeltségre került hatósági pecsét. Nagy-Britanniában egyelőre 85 millió dollárnyi vagyont zároltak, de fennáll a gyanú, hogy több cég és ingatlan felett egyelőre átsiklottak a vizsgálatok. Van becslés, amely szerint Mubarak és belső köre több tízmilliárd dollárt harácsolt össze hatalma harminc éve alatt.
Ez és a hasonló vádak nagy szerepet játszottak a forradalom kitörésében is. Maga Mubarak tavaly február 11-én mondott le, miután három héten át tüntetett ellene az ellenzék. A biztonságiakkal vívott összetűzéseknek 900 halálos áldozata és mintegy hatezer sérültje volt. Az exállamfőt júniusban életfogytiglanra ítélték, többek között tüntetőkre adott lövési parancs elrendelése miatt.
Egyiptomot most azonban nem a vagyonelkobzás, hanem az alkotmányról tartandó népszavazás izgatja jobban. Csütörtökre kiderült, hogy a hadseregnek nem sikerül összebékítenie az alkotmányreform támogatóit és ellenzőit, úgyhogy feszült helyzetben készül az ország a dokumentumról most szombatra, illetve egy héttel későbbre kiírt népszavazásra. A zavarodottságot mi sem mutatja jobban, mint hogy a referendumot a tervek szerint egy nap alatt kellett volna lebonyolítani, de mivel az egyiptomi bírók és a hivatalnokok egy része sztrájkol, technikailag lehetetlennek bizonyult az egynapos népszavazás.
Másrészt mintha az ellenzék is elbizonytalanodott volna. A Nemzeti Megmentés Frontja a hét közepéig a népszavazás bojkottjára buzdította híveit, majd hirtelen meggondolta magát, s most a részvételt és a nemmel való szavazást javasolta. Alighanem szaván akarják fogni Mohamed Murszi elnököt, aki azt ígéri: amennyiben az alkotmányreform nem kapja meg a szükséges többséget, hajlandó visszavonni azt, újat szövegezni, sőt a dokumentumról dönteni hivatott alkotmánytanácsot is újjáalakítja, amit az ellenzék már jó ideje követelt, hiszen abban túlnyomó többségben voltak a muszlim képviselők. A katonák – miután szerda délutánra meghirdetett békítő tárgyalásukra a szemben álló politikai felek nem mentek el – most arra koncentrálnak, hogy a szombati szavazás előtt viszonylagos nyugalmat teremtsenek az országban.