Elutasította Demjanjuk panaszát a német alkotmánybíróság
A karlsruhei bírói testület azonban egyhangúlag elutasította Demjanjuk keresetét. Az alkotmánybírósági határozat nyomán szakértők szerint megnyílt az út a bírósági tárgyalás előtt, amely várhatóan még ebben a hónapban megkezdődik.
Demjanjuk a háború után a John nevet felvéve 1951-ben az Egyesült Államokban telepedett le, múltja miatt azonban Washington számára is egyre kényelmetlenebbé vált. Az Egyesült Államok kiadta őt Izraelnek, ahol előbb halálra ítélték, végül azonban bizonyítékok hiányában felmentették. A perben kiderült, hogy mégsem ő az a brutális őr, akire a treblinkai haláltábor egykori foglyai Rettegett Iván néven emlékeztek.
Ezután visszatérhetett az Egyesült Államokba. Később viszont újabb vizsgálat derített fényt arra, hogy Demjanjuk valóban egy, az SS-nek alárendelt ukrán egység tagja volt, s őrként teljesített szolgálatot a majdaneki, a sobibóri és a treblinkai megsemmisítő táborokban.
A müncheni ügyészség ez év márciusában adott ki elfogatóparancsot Demjanjuk ellen, és az Egyesült Államok hosszú bírósági huzavona után májusban toloncolta ki őt. Az ügyészség a napokban úgy foglalt állást: John Demjanjuk egészségi állapota lehetővé teszi, hogy bíróság elé állítsák. Az orvosok javasolták: naponta kétszer 90 percre korlátozzák a 89 éves férfi ügyében lefolytatandó tárgyalás idejét, hogy Demjanjuk szellemi képességei teljes birtokában figyelemmel kísérhesse a per menetét.
A vádlott tagadja bűnösségét. Azt állítja, hogy a szovjet hadsereg katonájaként 1942-ben német fogságba esett, majd 1944-ig német börtöntáborokban volt, és semmi köze sincs a holokauszthoz.