Elutasította Demjanjuk panaszát a német alkotmánybíróság

Elutasította német alkotmánybíróság szerdán a háborús bűnökkel vádolt John (Ivan) Demjanjuk panaszát. A májusban az Egyesült Államokból kitoloncolt férfi szerint a hatóságok megsértették alapvető jogait.

A karlsruhei bírói testület azonban egyhangúlag elutasította  Demjanjuk keresetét. Az alkotmánybírósági határozat nyomán szakértők  szerint megnyílt az út a bírósági tárgyalás előtt, amely várhatóan  még ebben a hónapban megkezdődik.

Demjanjuk panaszát elutasította a német alkotmánybíróság
John Demjanjuk is removed from his home in a wheelchair by immigration agents in Seven Hills, Ohio April 14, 2009. U.S. agents took accused Nazi death camp guard John Demjanjuk from his Ohio home on Tuesday to deport him to Germany where he faces charges in the deaths of 29,000 Jews. REUTERS/Ron Kuntz (UNITED STATES CONFLICT SOCIETY IMAGE OF THE DAY TOP PICTURE POLITICS)

Demjanjuk a háború után a John nevet felvéve 1951-ben az  Egyesült Államokban telepedett le, múltja miatt azonban Washington számára is egyre kényelmetlenebbé vált. Az Egyesült Államok kiadta  őt Izraelnek, ahol előbb halálra ítélték, végül azonban bizonyítékok  hiányában felmentették. A perben kiderült, hogy mégsem ő az a brutális őr, akire a treblinkai haláltábor egykori foglyai Rettegett Iván néven emlékeztek.

Ezután visszatérhetett az Egyesült Államokba. Később viszont  újabb vizsgálat derített fényt arra, hogy Demjanjuk valóban egy, az  SS-nek alárendelt ukrán egység tagja volt, s őrként teljesített  szolgálatot a majdaneki, a sobibóri és a treblinkai megsemmisítő  táborokban.

A müncheni ügyészség ez év márciusában adott ki elfogatóparancsot Demjanjuk ellen, és az Egyesült Államok hosszú  bírósági huzavona után májusban toloncolta ki őt. Az ügyészség a napokban úgy foglalt állást: John Demjanjuk  egészségi állapota lehetővé teszi, hogy bíróság elé állítsák. Az  orvosok  javasolták: naponta kétszer 90 percre korlátozzák a 89 éves férfi ügyében lefolytatandó tárgyalás idejét, hogy Demjanjuk szellemi képességei teljes birtokában figyelemmel kísérhesse a per menetét.

A vádlott tagadja bűnösségét. Azt állítja, hogy a szovjet  hadsereg katonájaként 1942-ben német fogságba esett, majd 1944-ig német börtöntáborokban volt, és semmi köze sincs a holokauszthoz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.