Elutasítják Szerbiában az EP koszovói határozatát
Szerbiában egyöntetű elutasításra talált az Európai Parlament Koszovóra vonatkozó csütörtöki határozata - egyetlen politikai erő sem értett egyet vele nyíltan.
Az európai irányultságúnak nevezett kormánypártok, s az ellenzék képviselői együtt bírálták a holland előterjesztésre nagy többséggel megszavazott, Koszovóról szóló állásfoglalást, s az ahhoz benyújtott, de végül csak minimális fölénnyel elfogadott módosítást, amely felszólítja a Koszovó függetlenségét eddig el nem ismerő EU-tagokat, hogy csatlakozzanak a többséghez.
Vuk Jeremic szerb külügyminiszter szerint az Európai Parlament az EU-t megelőzve nem foglalkozhat külpolitikával. Az EU-ban a külpolitika felelőse a külügyminiszterek tanácsa, s abban azoknak az államoknak - Ciprus, Görögország, Románia, Spanyolország és Szlovákia - a képviselői is jelen vannak, amelyek nem ismerik el Koszovó függetlenségét.
Egyéb olyan EU-s intézményekben is, amelyeknek az álláspontja jogi erővel bír, megosztottak a Koszovóval kapcsolatos vélemények. Maga az európai parlamenti szavazás is jelzi, mennyire nincs egyetértés az EU-ban Koszovót illetően - mondta Jeremic, utalva arra, hogy a képviselők közül 289 szavazott csak arra, hogy Koszovót minden EU-tag ismerje el, míg 265 ellene volt, s 21 tartózkodott.
A belgrádi kormánykoalícióhoz tartozó Szerb Szocialista Párt parlamenti csoportjának vezetője, Branko Ruzic összességében pozitívnak nevezte a szavazást, mert megmutatta, hogy nagy véleménykülönbségek vannak az Európai Unió tagállamai között Koszovó egyoldalúan kikiáltott függetlenségével kapcsolatban.
A szerb kormányt kívülről támogató Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője, Pásztor Bálint a Tanjug hírügynökségnek nyilatkozva igyekezett semleges maradni, s azt mondta, hogy minden ország maga dönt Koszovó függetlenségének elismeréséről. Hozzátette azonban, hogy pártja teljes mértékben tiszteletben tartja Szerbia területi integritását, ami szerb értelmezés szerint a koszovói függetlenség elutasításával egyenlő.
Az ellenzéki Szerb Radikális Párt képviselőcsoportjának vezetője, Dragan Todorovic leszögezte: nem szavaznak meg egyetlen olyan parlamenti határozatot sem, amely valamilyen módon erősíti Koszovó függetlenségét.
Milos Aligrudic, a hatalomból tavaly kiszorult, Vojislav Kostunica volt miniszterelnök vezette Szerb Demokrata Párt frakcióvezetője szerint az EP határozata egyenes következménye a szerb kormány felelőtlen politikájának, annak, hogy Belgrád elfogadta az EU irányítása alatt álló rendőri és igazságszolgáltatási erő, az EULEX koszovói szerepvállalását.