Áttörték a kordont az egyiptomi tüntetők

Az ellenzéknek nem teszik, hogy Mohamed Murszi elnök semmilyen engedményt nem tett az alkotmánnyal és a neki gyakorlatilag teljhatalmat biztosító novemberi dekrétummal kapcsolatban, csak meghívott mindenkit egy közös megmozdulásra. Az egyik pénteki tüntetésen áttörték az elnöki palota köré vont kordont. Összesen több százezren voltak a kairói utcákon, friss hírek szerint az elnök meghátrál.

Egyiptomban az ellenzék nem kér a Mohamed Murszi elnök által tegnap este felajánlott nemzeti párbeszédből – írja a BBC. Az ellenzéknek az nem tetszik, hogy Murszi semmiféle engedményt nem tett sem a vitatott alkotmánytervezettel, sem a neki gyakorlatilag teljhatalmat biztosító, november 22-én kiadott dekrétummal kapcsolatban, hanem csak mindössze közös megmozdulásra hívta politikai ellenfeleit a társadalmi béke érdekében. Bár Murszi ígéretet tett arra, hogy ha az alkotmánytervezet elbukik a december 15-én tartandó népszavazáson, akkor új alkotmányozó gyűlést hív össze új emberekkel, az ellenzék szeretné, ha magát a referendumot halasztanák el egy későbbi időpontra. A közkeletű vádak szerint az alkotmányra túlságosan is rányomja a bélyegét, hogy a nemzetgyűlés tagjainak a többsége a Murszi mögött álló iszlamista szervezetből, a Muzulmán Testvériségből érkezett.

Anti-Mursi demonstrators stage a protest outside the presidential palace in Cairo December 7, 2012. Egyptian opposition leaders rejected a national dialogue on Friday that Islamist president Mohamed Mursi had proposed as a way out of a crisis that ha

Az ellenzék azt állítja, hogy Murszi „történelmi lehetőséget” szalasztott el, amikor csütörtök este nem vonta vissza a dekrétumát és nem halasztotta el az alkotmányos népszavazást. A vezető ellenzéki szervezete, a Nemzeti Megmentési Front szóvivője, Ahmed Szaid jelezte, hogy szervezete nem vesz részt az állítólagos nemzeti párbeszédben, de bojkottálja a tárgyalásokat a liberális Wafd párt és a Nemzeti Szövetség a Változásért is. Egyiptom nemzetközi színtéren talán legtekintélyesebb politikusa, Mohamed el-Baradei Nobel-békedíjas NAÜ-exigazgató a front nevében a Twitteren azt írta, hogy az ellenzék olyan párbeszédet akar, amely nem merül ki abban, hogy kész tények elé állítják a képviselőit. A Nemzeti Megmentési Front szerint Murszi a legitimitását veszítette el azzal, hogy kiállt az alkotmány és a dekrétuma mellett.

Ahogy az elmúlt napokban, Kairóban pénteken is nagy volt a mozgás. Az ellenzék hívei a Hoszni Mubarakot és rezsimjét tavaly megbuktató forradalom központjában, a Tahrír téren gyülekeztek, később egy csoportjuk elindult a barikádokkal körülvett elnöki rezidencia, az Heliopolisz- (Ítihadíja-) palota felé, Murszi több ezer híve pedig azon a temetésen vonult fel, amelyen a tüntetések két, szerdán elhunyt áldozatát helyezték örök nyugalomra. Csütörtök este Murszi beszédével párhuzamosan felgyújtották a Muzulmán Testvériség kairói központját.

A Tahrír térre ma is több ezer ellenzéki tüntető ment ki, teljességgel megbénítva a járműforgalmat, de a legnagyobb tömeg az elnöki palotánál gyülekezik. Itt a legnagyobb egyiptomi napilap, az Al-Ahram portáljának egy taxisofőr azt mondja, hogy Murszival Egyiptom még négy évig ragad benne abban a helyzetben, amelyből a tavalyi forradalommal akart kikerülni. Az Al-Ahram jelentése szerint a tüntetők egy része áttörte a barikádokat. „Hadsereg, hadsereg, csak a testvériség jobb keze, gyáva vagy!”, „Kenyeret, szabadságot, igazságot!” – skandálták. A BBC szerint a tüntetők összetűztek a palota védelmére kivezényelt biztonsági egységekkel, de az Al-Ahram helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy a Köztársasági Gárda katonái semmivel nem akadályozták meg a barikádbontást. Az így nyitott bejáratnál az egyiptomi lap becslése szerint estére már több tízezren lettek: a tavalyi forradalmat éltetik, és azt ígérik, befejezik, amit elkezdtek. „Az emberek megdöntik a rezsimet!” – ünnepeltek sokan a rögtönzött tűzijátékok alatt. Erőszak nincs, a katonák tankokról, nyugodtan figyelik a tömeget. Valamivel korábban Murszi hívei a temetésen azt harsogták, hogy Egyiptom iszlám, és soha nem lesz világi, liberális ország.

Barack Obama amerikai elnök pénteken telefonon beszélt Murszival, és aggodalmát fejezte ki a feszült egyiptomi belpolitikai helyzet miatt, különös tekintettel a szerda éjszakai, hét halálos áldozattal és 700 sebesülttel járó összetűzések miatt. Obama üdvözölte az államfő tárgyalási kezdeményezését, de hangsúlyozta, hogy az egyeztetéseknek minden előfeltétel nélkül kell lezajlaniuk. Az amerikai elnök akkor még nem tudta, hogy az egyiptomi ellenzék visszautasította Murszi tárgyalási felhívását, és azt sem, hogy Kairóban a pénteki ima után újabb tömegdemonstráció kezdődik.

Murszi a tüntetések hatására, úgy tűnik, valamelyest meghátrált, helyettese, Mahmúd Mekki alelnök péntek esti bejelentése szerint legalábbis hajlandó elhalasztani a népszavazást az alkotmányról, ha a jelenlegi tervezetet senki nem támadja meg a törvény előtt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.