Eltűntek az orvosok, akik a tüntetőket kezelték
Egy napig sztrájkolnak a közalkalmazottakat tömörítő szakszervezetek Törökországban, tiltakozásul az ellen az erőszak ellen, amellyel a karhatalom az elmúlt hetek tüntetései ellen fordult. A sztrájkot hétfőre a két nagy szakszervezet, a KESK és a DISK hirdette meg, despotának nevezve Recep Tayyip Erdogan miniszterelnököt. A két szakszervezet most a Taksim térre, az eredetileg a Gezi park beépítése ellen tartott tüntetéssorozat központi helyszínére akarja kivinni az embereket – már amennyire ez lehetséges, hiszen a tér köré rendőrségi kordont húztak.
Isztambulban vasárnap éjjel és hétfő hajnalban még kitörtek szórványos összetűzések a rendőrök és a tüntetők között azután, hogy szombat éjjel a tiltakozókat erőszakkal eltávolították a Gezi park területéről. A zavargásokban sokan megsérültek, és hétfői bejelentések szerint van olyan tüntető, akit a saját ügyvédje sem talál. Ozbemil Aktan, a török orvosok szövetségének a vezetője a BBC-nek eközben arról beszélt, hogy öt olyan orvos is eltűnt, akiről tudni, hogy korábban sérült tüntetőket láttak el.
Egy szemtanú a CNN-nek mesélte, hogy Isztambulban az embereken kezd úrrá lenni a kétségbeesés, a rendőrökön pedig érezni, hogy egyre kényelmesebben folyamodnak erőszakhoz. Vasárnap Erdogan egy nagy isztambuli kormánypárti gyűlésen azt mondta, „kötelessége” megfékezni a tiltakozást.