Eltűnnek a rákok a Mexikói-öbölből
A rákszezon augusztusban kezdődött, ám a helyi halászok szerint egész Louisiana állam déli részében alig lehet rákot fogni - írta a New York Times. Jules Nunez a lapnak úgy nyilatkozott: az 1950-es években kezdett halászni, és azóta nem volt ilyen rossz a fogás. Más halászok arról számolnak be, hogy 80 százalékkal visszaesett a kifogott rák mennyisége.
A halászok szerint senki sem tudja, mi okozza a jelenséget: gyanakszanak a hidegre, a melegre és persze a tavalyi olajkatasztrófára, amikor a Deepwater Horizon fúrótorony felrobbant. Még hivatalos adatok sincsenek a garnélarák idei mennyiségéről, ám ha a visszaesés ilyen mértéke igaznak bizonyul, akkor a vizsgálatnak sokmindent figyelembe kell majd vennie: a szárazságot és a Mississippi áradását is, ami édesvízzel árasztotta el a mocsarat.
Mindeközben vannak, akik máris a tavaly áprilisi katasztrófára fogják a történteket. Joris L. van der Ham, a louisianai állami egyetem kutatója szerint múlt télen a szokásosnál is több fehér garnélarákot talált a torkolatokban. Ennek, mint mondta, az is lehet az oka, hogy tavaly sokkal kevesebben voltak kint halászni, épp a katasztrófa miatt. a professzor, aki hangsúlyozta, hogy a kutatásai még nem értek véget, lehetségesnek tartja, hogy a tavaly az öbölbe ömlött olajban lévő egyes vegyületek akadályozták a garnélarákok növekedését. A kutató azt is lehetségesnek tartja, hogy a tavalyi nagy számú populáció nem jutott ki az öbölbe szaporodni, ezért kimaradhatott egy generáció.
– Elég sok bizonyíték kezd összegyűlni immár, ami azt mutatja, hogy ennek a vegyi anyagnak való hosszú távú kitettség problémákat okozhat - mondta James Cowan, a louisianai egyetem oceánográfiai tanszékének professzora. Az amerikai napilap emlékeztet: a halgazdaságokban dolgozók, illetve ügyvédjeik egyaránt azt figyelik, nem történik-e ahhoz hasonló katasztrófa, mint az 1989-es, alaszkai Exxon Valdez tragédiánál. Akkor négy évvel a történtek után tizedelte meg a heringeket a szennyezés.
Az aggodalmat az is erősíti, hogy az egyetem kutatói az öbölbeli mocsár egyik gyakori halfajánál sejtkárosodást mutattak ki, amit általában olajszennyeződés okoz.
Az igaz, hogy kevés a garnélarák, ám a minőségével nincs gond: minden vizsgálat azt bizonyítja, hogy egészségre nem ártalmas, nem szennyezett a kifogott állomány. A New Orleans-i lakosságnak tehát nem kell lemondania kedvenc ételéről - az igazi kár a halászokat éri, akiknek a megélhetése került veszélybe.