Eltűnnek a rákok a Mexikói-öbölből

Emberemlékezet óta ez a legrosszabb garnélarák-szezon a Mexikói-öbölben: 80 százalékkal visszaesett a kifogott rák mennyisége.

A rákszezon augusztusban kezdődött, ám a helyi halászok szerint egész Louisiana állam déli részében alig lehet rákot fogni - írta a New York Times. Jules Nunez a lapnak úgy nyilatkozott: az 1950-es években kezdett halászni, és azóta nem volt ilyen rossz a fogás. Más halászok arról számolnak be, hogy 80 százalékkal visszaesett a kifogott rák mennyisége.

A halászok szerint senki sem tudja, mi okozza a jelenséget: gyanakszanak a hidegre, a melegre és persze a tavalyi olajkatasztrófára, amikor a Deepwater Horizon fúrótorony felrobbant. Még hivatalos adatok sincsenek a garnélarák idei mennyiségéről, ám ha a visszaesés ilyen mértéke igaznak bizonyul, akkor a vizsgálatnak sokmindent figyelembe kell majd vennie: a szárazságot és a Mississippi áradását is, ami édesvízzel árasztotta el a mocsarat.

Mindeközben vannak, akik máris a tavaly áprilisi katasztrófára fogják a történteket. Joris L. van der Ham, a louisianai állami egyetem kutatója szerint múlt télen a szokásosnál is több fehér garnélarákot talált a torkolatokban. Ennek, mint mondta, az is lehet az oka, hogy tavaly sokkal kevesebben voltak kint halászni, épp a katasztrófa miatt. a professzor, aki hangsúlyozta, hogy a kutatásai még nem értek véget, lehetségesnek tartja, hogy a tavaly az öbölbe ömlött olajban lévő egyes vegyületek akadályozták a garnélarákok növekedését. A kutató azt is lehetségesnek tartja, hogy a tavalyi nagy számú populáció nem jutott ki az öbölbe szaporodni, ezért kimaradhatott egy generáció.

– Elég sok bizonyíték kezd összegyűlni immár, ami azt mutatja, hogy ennek a vegyi anyagnak való hosszú távú kitettség problémákat okozhat - mondta James Cowan, a louisianai egyetem oceánográfiai tanszékének professzora.  Az amerikai napilap emlékeztet: a halgazdaságokban dolgozók, illetve ügyvédjeik egyaránt azt figyelik, nem történik-e ahhoz hasonló katasztrófa, mint az 1989-es, alaszkai Exxon Valdez tragédiánál. Akkor négy évvel a történtek után tizedelte meg a heringeket a szennyezés.

Az aggodalmat az is erősíti, hogy az egyetem kutatói az öbölbeli mocsár egyik gyakori halfajánál sejtkárosodást mutattak ki, amit általában olajszennyeződés okoz.

Az igaz, hogy kevés a garnélarák, ám a minőségével nincs gond: minden vizsgálat azt bizonyítja, hogy egészségre nem ártalmas, nem szennyezett a kifogott állomány. A New Orleans-i lakosságnak tehát nem kell lemondania kedvenc ételéről - az igazi kár a halászokat éri, akiknek a megélhetése került veszélybe.

Halott tarisznyarák a Deepwater Horizon katasztrófája után. Egy egész generáció is kimaradhatott
A dead crab sits among the oil from the Deepwater Horizon oil spill on a beach in Grand Terre Island, Louisiana in this June 9, 2010 file photo. April 20, 2011 is the first anniversary of the Deepwater Horizon rig explosion at BP's Macondo undersea well in the Gulf of Mexico. The accident killed 11 workers and triggered the United States' worst offshore oil spill, which was also the biggest ever accidental release of oil into an ocean. REUTERS/Lee Celano/Files (UNITED STATES - Tags: ANIMALS ANNIVERSARY DISASTER ENVIRONMENT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.