Eltiltották a BP-t az amerikai kormányzati szerződésektől

Az nem világos, hogy az ideiglenes tilalom meddig fog tartani. A brit olajcéggel nemrég rekordösszegű büntetést fizettettek ki a Deepwater Horizon 2010-es balesete miatt.

Ideiglenesen eltiltották minden kormányzati szerződéstől a BP olajipari óriást az Egyesült Államokban. Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) bejelentésében azt nem közölte, hogy a tilalom meddig fog tartani, de az üzleti tisztesség hiányával vádolta meg a BP-t a magatartás miatt, amelyet a brit cég vezetése a Deepwater Horizon olajplatform katasztrófája után tanúsított. A BP-vel az amerikai hatóságok nemrég rekordösszegű, 4,5 milliárdos büntetést fizettettek ki. Bejelentése szerint a cég összesen 14 milliárd dollárt költött a természeti károk enyhítésére.

A Deepwater Horizon robbanása 2010-ben
Fire boat response crews battle the blazing remnants of the off shore oil rig Deepwater Horizon, off Louisiana, in this handout photograph taken on April 21, 2010 and obtained on April 22. The oil drilling rig that had burned for 36 hours in the Gulf of Mexico sank Thursday as hopes dimmed for 11 missing workers and the risk of a major oil spill loomed, officials said. Picture taken April 21, 2010. REUTERS/U.S. Coast Guard/Handout

Az EPA által kihirdetett tilalom a BP már megkötött kormányzati szerződéseit nem semmisíti meg, sőt a cég reakciója szerint az EPA új megállapodás-tervezetet készít, amelynek megkötésével a tilalom már nemsokára véget is ér. Az elmúlt öt év alatt a BP 52 milliárd dollárt fektetett be az Egyesült Államokban – többet bármelyik riválisánál. A Deepwater Horizon katasztrófája, vagyis 2010. április 20. óta a BP több mint ötven koncessziót nyert el az amerikai kormányzattól, és azóta is baleset nélkül termel ki olajat a Mexikói-öbölben. Az első üzlet, amelytől a cég elesik, az egy húszmillió hektáros mező, amelyre Washingtonban szerdán hirdették meg a versenyt. A terület kitermelési jogáért egyébként a BP adta volna a legtöbbet.

A BP számára nincs még egy akkora üzlet a világon, mint az Egyesült Államok. Az öt év alatt befektetett 52 milliárd dollár mellett a brit cég a Pentagon fő üzemanyag-beszállítója: csak 2011-ben 1,35 milliárd dollárnyi megbízást nyert el a védelmi tárcától, amely még májusban is ajánlott szerződést, amikor már világos volt, hogy a BP hatalmas büntetésre számíthat a 2010-es katasztrófa miatt.

A Deepwater Horizon katasztrófájában 11 ember halt meg. Emiatt nem sokkal a 4,5 milliárdos büntetés kihirdetése után a platform két munkafelügyelőjét, Robert Kaluzát és Donald Vidrine-t gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolták meg, David Raineyt, a BP Mexikói-öbölért felelős műveleti aligazgatóját pedig hamis tanúzás és az amerikai kongresszus megtévesztésének a vádjával állítják törvény elé.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.