Elsötétült az orosz Wikipédia
Az új törvény alapján Oroszországban létrehoznak egy igazságszolgáltatástól függetlenül működő kormányzati szervezetet, amely összeállítaná a tiltott oldalak listáját. Ezek között lennének a gyermekpornográfiát tartalmazó, a tinédzser-öngyilkosságokat népszerűsítő, illetve a kábítószerekről és hozzáférhetőségükről információkat közlő lapok is.
A törvényt az internet elvben teljes korlátozására törekvő kínai Nagy Tűzfalhoz hasonlítva a kritikusok azt állítják, hogy a jogszabály megszületése után a felállított hatóság „szubjektív ítéletének” tárgya lesz, hogy milyen honlapok kerülnek feketelistára.
Az ügy figyelemreméltó mellékzöngéje, hogy Nyikolaj Nyikiforov orosz informatikai miniszter a maga részéről a törvény kritikusai mellett áll, és a Vlagyimir Puttyin elnök tanácsadó testületeként működő Orosz emberi Jogi Tanács is a jogszabály ejtésére kérte fel a törvényhozást. A testület javaslata szerint az Internet szabadságáról nyilvános meghallgatásokat kellene kezdeményezni minden lehetséges érintett bevonásával.
Januárban a Wikipédia angol nyelvű kiadása lépett fel hasonlóképpen az internetes kalózkodás példátlan szigorral büntetni szándékozó amerikai törvénytervezet, a SOPA ellen, amely a hatalmas nemzetközi tiltakozás és Barack Obama elnök kilátásba helyezett vétója miatt azóta sem került a képviselőház és a szenátus elé.