Elsőrendű amerikai érdek lett Kína védelme
Joe Biden, az Egyesült Államok alelnöke kínai látogatásának utolsó napján, vasárnap visszautasította azt a felvetést, hogy csökkenne az Egyesült Államok gazdasági ereje és kijelentette, hogy országa fizetésképtelenségére soha nem kerülhet sor. „Mi voltunk és mi vagyunk a legjobb lehetőség a világon, ha befektetésről van szó” - jelentette ki az alelnök egyetemi hallgatóság előtt, ötnapos kínai látogatása utolsó állomásán, a délnyugat kínai Szecsuan tartomány fővárosában, Csengtuban. „Meg kell érteniük, hogy ez senkinek sem fontosabb, mint nekünk magunknak, hiszen tőkevagyonunk 87 százaléka és kincstárjegyeink 69 százaléka amerikaiak birtokában van” - hangsúlyozta Biden válaszul egy, az amerikai adósságállományra vonatkozó kérdésre. „Nem egyszerűen arról van szó, hogy érdekünkben áll védeni a kínai befektetéseket, hanem ez az elsőrendű érdekünk. Az Egyesült Államok soha nem vált fizetésképtelenné és soha nem is fog" - mondta. „Önök biztonságban vannak."
„Tudom, hogy néhányan Önök közül szkeptikusak Amerika jövőjét illetően. Engedjék meg, hogy kifejezzem tiszteletteljes ellenvetésemet és megpróbáljam eloszlatni aggodalmaikat" - mondta. Az alelnök emlékeztette hallgatóságát arra, hogy az Egyesült Államok gazdasága messze a legnagyobb a világon, mintegy két és félszer akkora, mint Kínáé.
Biden szerdán kezdődött kínai látogatását mindvégig gazdasági kérdések uralták, elhomályosítva más vitás politikai témákat.
Joe Biden pénteki megbeszélésükön biztosította Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnököt, hogy Kínának nincs mitől tartania amerikai kincstárjegy-befektetéseinek biztonságát illetően, a miniszterelnök pedig válaszában bizalmát fejezte ki a magas adóssággal és gyenge növekedéssel terhelt amerikai gazdaság ellenálló képességében.
Szakértői becslések szerint Kína 3,2 ezer milliárd dollárra becsült, a világon a legnagyobb devizatartalékának mintegy kétharmadát dollárban denominált eszközök teszik ki, így Kína egyúttal az Egyesült Államok legnagyobb külföldi hitelezője is.