Elsöprő győzelmet aratott a VMSZ listája
A politikus hozátette: ezek az eredmények sem tudják feledtetni, hogy "folyamatosan úgy éreztük, hogy ezek a választások csak másodlagos fontosságúak" Szerbiában. - Úgy érezzük, ez a választás nem mindenki számára volt annyira fontos, mint a mi számunkra - mondta, a korábban a nap folyamán már ismertetett rendellenességekre utalva.
Megismételte, hogy több helyütt a választás megkezdése előtt nem 48 órával, hanem mindössze négy órával, éjjel 3 órakor kapták meg a szavazatszedő bizottság tagjai az értesítést arról, hogy bizottsági tagok lesznek. Ezenkívül szavai szerint több százan nem tudtak szavazni, mert, noha szabályosan feliratkoztak, nem szerepeltek a választói névjegyzékben. Kijelentette, ezekre az esetekre nincs magyarázat. A Beta hírügynökségnek úgy nyilatkozott, a történtek keserű szájízt hagynak maguk után. Ez az ország képes rá, mert bizonyította, hogy sokkal jobban meg tud szervezni egy választást, mint ahogy most vasárnap tette - mondta, hozzátéve, hogy ez nem pusztán kisebbségi kérdés. A nemzeti tanácsi választások szabályszerűsége legalább annyira többségi érdek, mint amennyire kisebbségi érdek - szögezte le. A VMSZ a következő napokban dönti el, milyen jogorvoslati lehetőségekkel fog élni - fűzte hozzá.
Korhecz Tamás - akit a VMSZ elnöke a várhatóan a hónap vége előtt megalakuló, új összetételű Magyar Nemzeti Tanács leendő elnökeként mutatott be - azt mondta: a választási eredmények azt mutatják, hogy a vajdasági magyar közösség értékelte a munkát és az eddigi eredményeket, viszont nem értékelte a kampányban elhangzott olyan ígéreteket, amelyekről - mint fogalmazott - már kimondásuk pillanatában tudni lehetett, hogy megvalósíthatatlanok. Kijelentette: bizonyítani kell, hogy amellett, hogy sikerült a kulturális autonómia törvényi feltételeinek megteremtése, képesek leszünk a közösség javára fordítani ezt a lehetőséget.
Tizenkilenc szerbiai nemzeti kisebbség választotta meg vasárnap a kulturális önigazgatás legfőbb szerveit, a kisebbségek oktatási, kulturális, tájékoztatási ügyeiben és az anyanyelvhasználattal kapcsolatban jogosítványokkal rendelkező nemzeti tanácsokat. A Magyar Nemzeti Tanács 35 helyéért öt lista szállt versenybe. A szavazóhelyiségek este nyolc órakor zártak be, a nem hivatalos végeredmény vasárnap éjfélkor még nem volt ismert.
Hétfő reggel még nem volt ismert nemzeti tanácsi választások nem hivatalos végeredménye; a szerb központi választási bizottság éjszakai közlése szerint egyelőre a szavazatok kevesebb mint felét összesítették. A Tanjug szerb hírügynökségben megjelent tájékoztatás szerint 38 százalékos feldolgozottság mellett a VMSZ által támogatott lista 77 százalékot szerzett, a Vajdasági Magyarként Európába - amely mögött a Boris Tadic szerb elnök vezette Demokrata Párt áll - 14 százalékon állt, a másik három lista - a Vajdasági Szociáldemokrata Párt által támogatott Magyar Liga, a Bunyik Zoltán újvidéki polgármester-helyettes és Rácz Szabó László, a zentai önkormányzat elnöke fémjelezte Kézfogás a Magyarságért - Polgári Mozgalom és a Magyar Remény Mozgalom 3-3 százalékon. A részvétel e részeredmények szerint valamivel meghaladta az 50 százalékot.
A szavazás három szabadkai szavazókör kivételével vasárnap este nyolc órakor véget ért. Az érintett szavazókörökben másfél órával meghosszabbították a voksolást, mert nem tudták elkezdeni időben - közölte szűkszavúan a szerb központi választási bizottság elnöke. Feltehetően az történt, ami miatt Pásztor István VMSZ-elnök már vasárnap nap közben is tiltakozott, nevezetesen, hogy a szavazatszámláló bizottságok egyes tagjai mindössze néhány órával a voksolás kezdete előtt kaptak értesítést arról, hogy bizottsági tagok. A magyar politikus élesen bírálta a szerb vezetést emiatt és más nehézségek miatt, mondván, úgy lehetett érezni, mintha a nemzeti tanácsok megválasztása csak másodlagos jelentőségű lenne Szerbiában.