Elsöprő győzelmet aratott a Nobel-békedíjas Ang Szan Szu Csí
A 70 éves Szu Csí azt nyilatkozta, hogy az elsöprő erejű győzelem egy demokratikus újrakezdés lehetőségét nyitja meg az 53 millió lakosú délkelet-ázsiai országban. Mianmarban, az egykori Burmában azonban az igazi hatalom az 1962-ben puccsot végrehajtó hadsereg kezében van. A junta korábban azt nyilatkozta, hogy elismeri az NLD győzelmét, és az eddigi kormányzó hatalmi párt, a hadsereghez közel álló Szolidaritás és Fejlődés Pártja Unió (USDP) szintén bejelentette vereségét.
A helyzet azonban sokkal bonyolultabb a volt brit gyarmaton, mert a mianmari alkotmány „alapjogon” a mandátumok negyedét garantálja a hadseregnek a törvényhozás mindkét házában. A fegyveres erőkkel szemben igen nehéz lesz kormányozni.
Fotó: Soe Zeya Tun / Reuters |
Emlékezetes, hogy a Ladynek is hívott Szu Csí és az NLD 1990-ben már nyert választást, akkor azonban a hadsereg érvénytelenítette az eredményt, a Ladynek is hívott politikusnőt pedig másfél évtizedre házi őrizetbe kényszerítették. 2010-ben a junta a nyitás és a liberalizálás mellett döntött, államfővé egy volt tábornokot, Thein Szeint tették meg. Az időközben szabadságát visszanyert Szu Csí együttműködött Szeinnel, ennek következtében az elmúlt öt évben Barack Obama amerikai elnök kétszer is járt Mianmarban.
Szein utódját a törvényhozás két háza 2016 elején, várhatóan februárban választja meg. A mianmari alkotmány tiltja, hogy olyan személy legyen az államfő, akinek leszármazottai és közvetlen rokonai között külföldi állampolgárok is vannak. Szu Csí két felnőtt fia brit állampolgár, vagyis a Lady a jelenlegi szabályok szerint nem indulhat.
Alkotmánymódosításhoz 75 százalék plusz 1 mandátum kell, azaz a hadsereg képes mindent blokkolni. Szu Csí korábban azt nyilatkozta, hogy pártjának lesz államfőjelöltje, akit ő támogatni fog. A Lady ugyanakkor azt sem rejtette véka alá, hogy ő az elnök felett álló személyiségként kíván szerepet vállalni hazája közéletében.