Elrabolták Líbia miniszterelnökét
Egy egykori lázadókból álló szervezet szerint azután vették őrizetbe Ali Zeidánt, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter közölte, a líbiai kormány tudott az amerikai kommandósok szombati akciójáról, amelynek során elfogták az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat egyik feltételezett vezetőjét.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió híradása szerint a miniszterelnököt a belügyminisztérium és a volt lázadók úgynevezett „operatív vezérkarának” fegyveresei tartóztatták le ügyészségi utasításra. Egy egykori lázadókból álló szervezet szerint azután vették őrizetbe Zeidánt, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter közölte: a líbiai kormány tudott az amerikai kommandósok szombati akciójáról, amelynek során elfogták az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat egyik feltételezett vezetőjét, Nazih Abdul-Hamíd ar-Rukait, mozgalmi nevén Abu Anász al-Líbit. Az al-Arabíja hírtelevízió ugyanakkor megszólaltatta a líbiai főügyészt, aki azt mondta, hogy ő személyesen nem adott ki letartóztatási parancsot a miniszterelnök ellen.
A Reuters hírügynökség két arab műholdas televízióra hivatkozva csütörtök reggel közölte, hogy Zeidánt elrabolták, az abu-dzabi székhelyű Sky News Arabia és a dubaji al-Arabíja televízió pedig líbiai biztonsági források nyomán jelentette, hogy Zeidánt egy tripoli szállodából, a Corinthia Hotelből vitték ismeretlen helyre. A CNN hírtelevízió értesülései szerint nem kizárt, hogy más kormánytagokat is túszul ejtettek a miniszterelnökkel együtt. Zeidán két testőrét megverték, majd elengedték. Az állami televízió délelőtt bejelentette, hogy Zeidan is visszanyerte a szabadságát. A politikus nem sokkal később megérkezett a miniszterelnöki hivatalba.
Líbiának a diktátor Moammer Kadhafi bukása óta rengeteg problémája van azokkal az egykori ellenzéki milíciákkal, amelyek nem hajlandók letenni a fegyvert az új kormányzat előtt. Tavaly egy milícia heteken át vesztegzár alatt tartotta először a külügyminisztérium, majd az igazságügyi minisztérium épületét is, azoknak a tisztségviselőknek a távozását követelve, akik a Kadhafi-érából menekítették át magukat. Líbiában sok fegyver forog közkézen: Zeidán a múlt hónapban Nagy-Britanniában járt, ahol nemzetközi segítséget kért a nagyszabású fegyvercsempészet megfékezéséhez. Ennek a fegyvercsempészetnek a célországa Szíria.
A líbiai miniszterelnöki hivatal a Facebook közösségi portálon közzétett tájékoztatójában először csak híresztelésnek nevezte az információt, majd közölte: az emberrablók kényszerítették arra, hogy cáfolja a sajtóértesüléseket. A kormány internetes oldalán közleményében megerősítette, hogy az átmeneti kormány vezetőjét ismeretlen helyre szállította egy csoport, amely volt lázadókból áll. A kormány azt gyanítja, hogy két egykori lázadócsoport, a Líbiai Forradalmárok Kamarája nevű szervezet, illetve egy, „Bűnözés Elleni Brigád” néven ismert milícia áll az akció mögött. A két szervezet elvileg a védelmi minisztériumnak van alárendelve. Hogy az emberrablók valójában kicsodák, akörül most nagy a zűrzavar, de friss hírek szerint nemsokára sajtótájékoztatót tartanak az ügyben.
Az sem egészen világos, hogy ki irányítja Líbiát – jegyzi meg eközben a Guardian. Ahogy a brit lap írja, Zeidant elrabolták, ami után a kormány a villamosenergia-szolgáltatási minisztériumba ült be válságtanácskozást tartani Abdel-Szalam al-Kadi miniszterelnök-helyettes vezetésével, maga a kormányfő pedig állítólag azután nyerte vissza a szabadságát, hogy egy ellenzéki milícia vezetősége megjelent azon a helyen, ahol fogva tartották – és érte el, hogy elengedjék. Az épületre állítólag rá is lőttek, de kormányzati források szerint Zeidan nem sérült meg, és most már biztonságban van. Dél körül az ügyben sajtótájékoztatót tartott Nouri Abuszahmain, a líbia törvényhozás elnöke, és cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint a testületnek köze lenne az emberrabláshoz.
Az emberrablók tisztelettudóan viselkedtek
A CNN szerint a miniszterelnök elrablásában mintegy száz-százötven fegyveres vett részt, 30-40 gépkocsiból álló autókonvojjal érkeztek a Corinthiához, amely a miniszterelnöki rezidenciának ad otthont. Szemtanúk szerint az emberrablók egy része a hallban várt, amíg társaik felmentek Zeidanért a 21. emeletre. Ezután a miniszterelnököt a szálloda előtt várakozó gépkocsik egyikéhez kísérték. Az incidens során nem hallatszott fegyverzaj, és – mint mondták a szemtanúk – a támadók „nem okoztak bajt", „tisztelettudóan” viselkedtek.
Az ötcsillagos Corinthia Hotel Tripoli kormányzati negyedében fekszik, abban, amely többé-kevésbé a bagdadi zöld zónának felel meg, így az is kérdés, hogy az emberrablók hogyan jutottak át a biztonsági őrizeten – hívja fel a figyelmet a Guardian. A közelben több nyugati nagykövetség működik.
A CNN a helyi médiára hivatkozva jelentette: az emberrablók állítólag azzal vádolják Zeidánt, hogy segítségére volt az Egyesült Államoknak a hét végi akció végrehajtásában. Amerikai különleges erők szombatra virradóra Tripoliban elfogták az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat egyik feltételezett vezetőjét, Nazih Abdul-Hamid ar-Rukait, mozgalmi nevén Abu Anász al-Líbit. Zeidán az amerikai akció után mindössze hivatalos magyarázatot kért Washingtontól, amit belföldön meglehetősen negatív visszhang kísért, hiszen úgy tűnt, a tripoli kormány nem elég merész kritizálni az Egyesült Államokat, és ahhoz is gyenge, hogy fellépjen az ország lakóinak a védelmében. Líbiai radikálisok korábban már fenyegettek Zeidán elrablásával abban az esetben, ha kiderül, hogy Tripoli tudott az amerikai kommandó érkezéséről.
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár ás a világ több vezető politikusa az aggodalmának adott hangot Zeidan elrablása miatt. Carl Bildt svéd külügyminiszter a Twitteren feszegette, eleget tett-e a nemzetközi közösség Líbia újjáépítéséért a Kadhafi halálával végződött tavalyelőtti forradalom után.