Elraboltak két svéd újságírót Szíriában
További részleteket nem közölt a külügyi szóvivő, csak annyit mondott, hogy Bejrútban állomásozó diplomatáik igyekeznek több információt szerezni a történtekről.
A Dagens Nyheter című svéd napilap ugyanakkor hírül adta, hogy Magnus Falkehedről, az újság szerződéses párizsi tudósítójáról és egy szabadúszó fotósról, Niclas Hammarströmről van szó.
Újságíró-szervezetek adatai szerint az elmúlt két évben Szíria vált a riporterek számára legveszélyesebb országgá, s a legnagyobb kockázatot az emberrablások jelentik. A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű New York-i központú szervezet tudomása szerint a szíriai polgárháború 2011. eleji kezdete óta 52 szíriai és külföldi újságírót öltek meg a közel-keleti országban, 30-at pedig foglyul ejtettek. A CPJ idén további 24 olyan sajtómunkás szíriai eltűnését dokumentálta, akik azóta kiszabadultak és biztonságban vannak.
A legtöbb emberrablásért a dzsihadista fegyveres csoportok tehetők felelőssé, de a damaszkuszi kormány által támogatott milíciák, bűnöző szervezetek és a Nyugat által támogatott Szabad Szíriai Hadsereg fegyveresei szintén elkövetnek ilyen cselekményeket különböző indítékokból.
Az idei nyár óta a legtöbb emberrablást a lázadók által ellenőrzött észak- és kelet-szíriai területeken hajtották végre, ahol megerősödött az al-Kaida terrorszervezethez kötődő iszlamista fegyveres csoportok befolyása.
Az újságírókra leselkedő veszélyek miatt számos nemzetközi médiacsoport döntött úgy az utóbbi időben, hogy nem küld tudósítót a lázadók által ellenőrzött térségekbe, s a szabadúszó újságírókat támogató Rory Peck Alapítvány is azt tanácsolja a sajtó munkatársainak, hogy inkább kerüljék el Szíriát.