Obama erősítést küld Afganisztánba

Obama elnök a romló helyzetre való hivatkozással hajtotta végre első csapatvezénylését. Az Afganisztán-stratégiát az áprilisi NATO-csúcsig alakítják át.

A jelenlegi erők csaknem felével, 17 ezer fővel növeli az Egyesült Államok az Afganisztánban harcoló erőinek létszámát. Barack Obama elnök erről - első csapatvezényléseként - a Pentagon egy héttel ezelőtti javaslatára, a "romló helyzet stabilizálására" döntött. "Sürgős odafigyelésre és gyors cselekvésre van szükség... mivel a tálibok erőre kapnak..., az al-Kaida pedig a pakisztáni határ melletti menedékéből fenyegeti Amerikát" - közölte a Fehér Ház. A déli és a keleti országrészbe vezényelt harcoló alakulatokról van szó. Az első, nyolcezer fős erősítés május végén érkezik a helyszínre, és egy tengerészgyalogos expedíciós dandár adja. Őket két hónappal később egy 4 ezer fős Stryker-dandár követi.

A sietségre utal ugyanakkor, hogy a fennmaradó 5 ezer fő alakulatait még nem jelölték ki. Washington láthatóan tart az ellenséges harci cselekményeknek a kedvezőbbre forduló időjárással párhuzamos megélénkülésétől. Az USA 155 katonája esett tavaly áldozatul, a legtöbb azóta, hogy a háborút a szeptember 11-i terrortámadások nyomán 2001 októberében megindították. - Hosszú erőlködés lesz ez, és őszintén szólva úgy gondolom, nagyon óvatosnak kell lennünk a célokkal kapcsolatban, amelyeket önmagunk elő kitűzünk Afganisztánban - mondta pár hete a szenátus egy bizottsága előtt Robert Gates védelmi miniszter, kijelentve: "nem kétséges, hogy Afganisztán ez előttünk álló legnagyobb katonai kihívás". Ez a Bush-korszakhoz képest - amelyben az utóbbi években Gates szintén a Pentagon élén állt - jelentős hangsúlyváltást jelent az iraki hadszíntér rovására. Gates meghallgatását annyiban is érdemes felidézni, hogy azon "mélyen szkeptikusnak" mondta magát a létszám további növelésével kapcsolatban. Úgy vélte, az afgán hadseregnek és rendőrségnek magának kell átvennie a vezető szerepet, hogy a helyi lakosság ne forduljon az amerikaiakkal szemben. Jelenleg az USA mintegy 38 ezer katonája szolgál az országban, augusztusban a NATO-erőkkel együtt 87 ezren lesznek már.

Az Obama-kormány eközben átalakítja az Afganisztán-stratégiát. Ennek részletei egyelőre nem ismertek; április elejére, a NATO-csúcsra kell készen lennie, amelyet a londoni, pénzügyi csúcstalálkozóval együtt az új elnök első tengerentúli útjának terveznek. A strasbourg-kehli csúcson az amerikai elnök várhatóan az afganisztáni erőfeszítések növelését sürgeti a szövetségeseknél. A közvélemény szkeptikus: a The Washington Postban szerdán közölt felmérés szerint az amerikaiak 34, míg az afgánok 18 százaléka szerint kell erősíteni a csapatokat, 29, illetve 44 százalékuk pedig ellenzi ezt.

Mike Mullan tengernagy, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke nemrég azt mondta: az elmúlt évben 40 százalékkal nőtt Afganisztánban az öngyilkos merényletek és az útmenti robbantások száma. A tálibok szerinte megfélemlítik a lakosságot, az iszlám harcosok folyamatosan jönnek át a pakisztáni határon. Elismerte: "még közelében sincsenek" a helyi rendőrség megfelelő biztonsági képességeiben kitűzött célnak. Michael Hayden tábornok, a CIA a napokban leköszönt igazgatója a terrorkockázat szempontjából az iszlám fanatizmus az afgán-pakisztáni határvidéki melegágyát nevezte a legveszélyesebbnek.

Tizenöt halott egy amerikai légicsapásban

Legalább tizenöt ember ékletét vesztette a nyugat-afganisztáni Herát egyik külvárosát ért légitámadás után; a rendőrség szerint az áldozatok polgári lakosok, az amerikai katonaság közlése szerint viszont lázadók. Tizenhat holttestet találtak - nyolc férfiét, hat nőét és két gyerekét - a légitámadás után - mondta el Ikramuddin Javar, a körzet rendőrfőnöke. Szavai szerint a férfiak közül csak három tartozott a "fegyveres ellenálláshoz", a másik ötről ez nem állítható biztosan. A nők és a gyerekek egy nomád törzs tagjai voltak, sátraik közelében találtak rájuk holtan. Az amerikai katonaság közölte, hogy a felkelők egyik parancsnoka, bizonyos Golám Jahja Akbari volt a légicsapás célpontja, s a támadásban a Jahja környezetében lévő ellenállók vesztették életüket, összesen 15 fő. Polgári áldozatokról a hadseregnek nincs tudomása - mondta a szóvivő, Rick Helmer alezredes. "Ha azonban megerősített jelentéseket kapunk civil halálos áldozatokról, nagyon komolyan vesszük ezeket, s kivizsgáljuk az afgán szervekkel együtt" - tette hozzá.

 

 

 

 

 

 

 

Géppuskás amerikai biztosító a Khas Kunar kelet-afganisztáni menekülttáborban
Géppuskás amerikai biztosító a Khas Kunar kelet-afganisztáni menekülttáborban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.