Előre figyelmeztettek a toulouse-i gyilkosra

Nemzeti ügynek nevezte az antiszemitizmus elleni küzdelmet a francia államfő csütörtökön, amikor Toulouse-ban Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel együtt emlékezett az algériai származású iszlamista, Mohamed Merah négy zsidó áldozatára.

„Ön előtt szeretnék emlékeztetni mindenkit arra, hogy Franciaország elszánt az antiszemitizmus elleni küzdelemben. Minden formájában büntetni fogjuk, legyen szó tettekről vagy szavakról" - hangsúlyozta Francois Hollande Benjámin Netanjahuhoz fordulva. Hozzátette: „A franciaországi zsidóknak tudniuk kell, hogy a köztársaság mindent megtesz a védelmükért. A biztonságuk garantálása nemzeti ügy". Az izraeli miniszterelnök üdvözölte „barátja, Francois Hollande elszántságát". "A toulouse-i merénylő nemcsak zsidókat ölt, hanem francia katonákat is, muzulmánokat és keresztényeket, válogatás nélkül. „Ezeknek a gyilkosoknak a barbár gyűlölete nemcsak a zsidókat, hanem a teljes civilizációt is fenyegeti" - fogalmazott Netanjahu a toulouse-i iskolában tartott megemlékezésen.

A 23 éves iszlamista Mohamed Merah március 11. és 19. között hét embert ölt meg a franciaországi Toulouse-ban és Montaubanban: három francia katonát, majd egy zsidó iskola három diákját és egy tanárát, hatalmas felháborodást keltve mind Izraelben, mind Franciaországban. A dzsihádista férfi március 22-én veszítette életét az őt elfogni érkezett kommandósokkal vívott tűzharcban. A megemlékezés kezdetén a zsidó iskola igazgatója, Yaacov Monsonego elcsukló hangon emlékezett vissza arra „a szörnyű tettre", amelyben hétéves lányát, Myriamot a szemei előtt "végezte ki hidegvérrel" március 19-én Mohamed Merah. Végül Samuel Sandler, a merénylő által lelőtt tanár apja és a lövöldözésben szintén meghalt két gyermek nagyapja, majd Jonathan Sandler özvegye és a gyermekek anyja fejezte ki fájdalmát. A francia-izraeli kettős állampolgárságú zsidó áldozatokat Jeruzsálemben temették el.

A két ország vezetője együtt látogatta meg és fejezte ki szolidaritását a még mindig az események hatása alatt álló helyi zsidó közösséggel, amely aggódva tapasztalja, hogy a hét hónappal ezelőtti merénylet óta megszaporodtak az antiszemita jelenségek a dél-franciaországi városban.

Merah videóra vette a merényleteit és filmet vágott össze belőlük. A film ekjutott az al-Dzsazíra szerkesztőségébe, a pánarab hírtelevízió azonban nem vetítette le.

A francia médiában közben vita robbant arról ki, hogy elkerülhető lett volna-e a toulouse-i lövöldözés. A Libération ugyanis szerdán közzétette azt a rendőrségi jelentést, amely szerint a titkosszolgálatok toulouse-i egysége négy nappal az iskola elleni támadás előtt arról tájékoztatta a párizsi központot, hogy a francia katonákat feltehetően egy iszlamista végezte ki a közeli Montaubanban. A gyanúsítottak listáján szerepelt Mohamed Merah neve is, akit 2006 óta tartottak a titkosszolgálatok megfigyelés alatt. 2011 nyarán kezdeményezték a párizsi ügyészség terrorelhárító részlegénél a férfi rendőrségi felügyelet alá vonását, de Párizs nem reagált a riasztásra. Az áldozatok családjainak ügyvédje, Patrick Klugman csütörtökön parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kérte a rendőrségi mulasztások kivizsgálása végett.

Hollande (balra)és Netanjahu a toulouse-i megemlékezésen. A barbár gyűlölet a teljes civilizációt fenyegeti – mondta az izraeli kormányfő
France's President Francois Hollande (L), Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (R) with his wife Sara walk in the Ozar Hatorah school in Toulouse, southwestern France, November 1, 2012. Israel's prime minister and France's president paid homage to four people killed at a Jewish school. REUTERS/Bob Edme/Pool (FRANCE - Tags: POLITICS RELIGION EDUCATION CRIME LAW)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.