Előkerült a náci főideológus rég elveszett naplója

A nürnbergi per után 1946-ban felakasztott Alfred Rosenberg feljegyzéseiből 400 oldalnyit találtak meg az Egyesült Államokban.

Szakértők szerint az első pillantásra is nyilvánvaló, hogy a Harmadik Birodalom és a holokauszt története szempontjából kulcsjelentőségű az a rég elveszettnek hitt napló, amely Alfred Rosenbergnek a feljegyzéseit rejti – írta vasárnap a Reuters. Rosenberg a náci Németország egyik fő ideológusa, az NSDAP lapjának, a Völkischer Beobachternek a főszerkesztője volt – Wagnert és Nietzschét ő szabta a nemzetiszocialista filozófiához –, de később „a keleti régió biztosaként” mindenben részt vett a deportálások megszervezésétől a műkincsek elrablásáig. Ahogy a brit hírügynökség a washingtoni holokauszt emlékközpont bejelentését idézi, a négyszáz oldalnyi feljegyzés „egyrészt kiegészíti, másrészt viszont cáfolja is” az eddig ismert tényeket.

Hogy ez a cáfolat miben áll, arról a holokauszt emlékközpont egyelőre nem árult el részleteket; az első vizsgálatokról csak annyi szivárgott ki, hogy a napló új fényt vet a hitleri rezsimen belül időről időre felszínre törő feszültségekre. Ezek egyike a Rudolf Hess 1941-es menekülése után kialakult vita volt, de Rosenberg összeveszett a birodalom második emberével, Hermann Göringgel is, miután Göring 1940-ben egy húzással változtatott az Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg misszióján, és az addig a zsidó és szabadkőműves művek elpusztításával foglalkozó szervezetet a zsidó családok tulajdonában lévő műkincsek elrablásával bízta meg.

Rosenberget a náci rezsim bukása után a nürnbergi perben háborús bűnök vádjával halálra ítélték és 1946-ban felakasztották. Naplója a perben még bizonyítékként szerepelt, de aztán nyoma veszett, és sokáig csak az egyik ügyész, Robert Kempner visszaemlékezéseiből lehetett tudni róla. Kempner az elsők egyike volt, aki felhívta a figyelmet az 1942-es wannsee-i konferencia jegyzőkönyvére; mint most kiderült, Rosenberg naplóját ő csempészte az Egyesült Államokba, ahová a harmincas években Németországból menekült el náci hatalomátvétel után. Az amerikai bevándorlási hivatal és a washingtoni holokauszt emlékközpont hivatalosan a héten, egy közös delaware-i sajtótájékoztatón fog a nyilvánosság elé állni Rosenberg naplójával.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.