Előkerült bizonyíték a lengyel CIA-börtön létezésére
A terrorizmussal gyanúsítottak fogva tartásáról szóló dokumentum a feltételezett lengyelországi titkos börtön ügyét 2008 óta vizsgáló lengyel ügyészség legfontosabb bizonyítéka.
A lap szerint a lengyel hírszerző ügynökség (AW) által 2001 és 2002 fordulóján előkészített kétnyelvű szerződést azonban csak Zbigniew Siemiatkowski, az AW volt vezetője írta alá. A dokumentum egyebek között azt szabályozza, mi a teendő, ha egy fogoly meghalna. Állítólag egy jegyzetben azt is rögzítették rajta, hogy a szerződés az akkori miniszterelnöknek - azaz a baloldali Leszek Millernek - is bemutatandó.
A lap értesülései szerint a CIA nem ellenjegyezte a megállapodást. "Az amerikaiak kinevették a lengyelek által szignált szerződést, mert nem akartak nyomot hagyni a nemzetközi jog és saját alkotmányuk megszegéséről" - állítja a lap informátora, aki szerint a CIA amatőröknek nevezte lengyel partnereit, arra hivatkozva, hogy ilyen ügyekben nem köt hivatalos megállapodásokat.
Siemiatkowski, akit médiaértesülések szerint január óta hatáskörének túllépésével, valamint a nemzetközi jogszabályok megszegésével vádol az ügyészség, államtitokra hivatkozva nem akart nyilatkozni az ügyben.
Egyes vélemények szerint a szerződés semmisnek tekinthető, mivel csak az egyik fél írta alá. A Helsinki Emberi Jogi Alapítvány (HFPC) egyik szakértője viszont azt állítja, hogy már a tervezet is bizonyíték, amely arra utal, hogy Lengyelországban megvolt az akarat a börtön létrehozására.
A Human Rights Watch emberi jogi szervezet feltételezései szerint Lengyelország - más európai országokhoz hasonlóan - a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrorcselekmények után az amerikaiak szövetségeseként nem csak katonai támogatást nyújtott Afganisztánban, de hírszerzési ügyekben is együttműködött. Ennek keretében CIA-repülőgépek leszállását engedélyezte a Mazuri-tavaknál fekvő Szymany katonai repülőtéren, és terrorizmussal gyanúsított foglyokat tartott fogva a közeli Stare Kiejkuty település melletti hírszerzési kiképző központ elkülönített villájában.
A lengyel eljárásban sértettként szerepel két szaúdi - jelenleg guantánamói foglyok -, akik azt állítják, hogy a CIA ügynökei lengyelországi börtönben tartották fogva és kínozták őket. A lengyel hatóságok azonban mindig határozottan visszautasították a lengyelországi CIA-börtön létezésére vonatkozó állításokat.