Elnöki felhatalmazással lehet megölni egy amerikai imámot

Engedélyezte az Obama-adminisztráció egy amerikai állampolgár likvidálását vagy elfogását – a mindenféle hivatalos vádat megelőző döntésre először kerül sor az úgynevezett terror elleni háború kezdete óta.

Az FBI szerint jemeni szülőktől Új-Mexikóban született radikális muszlim hitszónok, Anwar al-Awlaki e-mailen kapcsolatban állt Nidal Malik Hasszan őrnaggyal, aki 2009 őszén 13 embert ölt meg a Fort Hood-i katonai támaszponton. Feltehetőleg szintén ő buzdította támadásra azt a nigériai Umar Farouk Abdulmutallabot is, aki tavaly karácsonykor sikertelen kísérletet tett egy Amszterdamból Detroitba tartó repülőgép felrobbantására. Al-Awlaki jelenleg Jemenben bujkál feleségével és öt gyermekével, apja szerint 2009. márciusa óta semmit nem tudni róla. A hitszónok Jemennek azon a részén él, ahol a kormánnyal elégedetlen törzsek menedéket nyújtanak az al-Kaidához hű harcosoknak, és kiképzéseket is tartanak. Al-Awlaki 2009 óta szerepel a legkeresettebb terroristák jemeni listáján is, de a kormányerőknek eddig nem sikerült elfogniuk. Jemenből különböző internetes oldalakon és közösségi fórumokon elsősorban a fiatal amerikai muszlimokat veszi célba beszédeivel, és Amerika-ellenes támadásokra buzdítja őket.

Az amerikai sajtó szerint a washingtoni kormányzat azért szánta el magát az eddig precedens nélküli döntésre, mert hírszerzési források szerint Al-Awlaki már nem csak szóban támogatja a merényleteket, hanem aktívan részt is vesz terrorcselekmények kitervelésében az Al-Kaida az Arab Félszigeten nevű csoport tagjaként. Kedden, Jane Harman, az amerikai képviselőház belbiztonsággal foglalkozó albizottságának elnöke úgy fogalmazott: „Al-Awlaki az első számú terrorista, aki fenyegetést jelent az Egyesült államok számára”.

Al-Awlaki 1971-ben született. Szülei jemeniek, apja mezőgazdasági tanulmányokat végzett és tanított is az Egyesült Államokban. A család 1978-ben visszatért Jemenbe, és 11 évig élt ott. Az idősebb Al-Awlaki mezőgazdasági miniszerként is szolgált, és a szanaai egyetem rektora is volt. Al-Awlaki 1991-ben visszatért Coloradóba, hogy elvégezze a főiskolát. Teológiát nem tanult, imámként megélt népszerűsége a muszlimok között állítólag főleg angol anyanyelvének köszönhető.

A kilencvenes évek végén Al-Awlakit lányok futtattása miatt kétszer is letartóztatták, ám megúszta a börtönt, miután bűnösnek vallotta magát. Ekkortájt az FBI is érdeklődött iránta: egy alapítvány, melynél alelnök volt, állítólag pénzt juttatott különböző radikális iszlám csoportoknak. A szeptember 11-i terrortámadásban részt vevő támadók közül ketten gyakran jártak abba a mecsetbe, ahol Al-Awlaki imámként ténykedett. A két férfi állítólag szellemi vezetőként tekintett rá. Az FBI azt gyanítota, hogy Al-Awlaki tudott a készülő merényletekről, és ezután is szemmel tartotta az imámot, de mielőtt elfoghatták volna, 2002 márciusában Jemenbe utazott.

Anwar al-Awlaki a Wikipedia honlapján
Anwar al-Awlaki a Wikipedia honlapján
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.