Elmaradt az alku az EU-büdzséről

Magyarországnak sem tetszett a legutóbbi javaslat, de új számokkal indul a következő tárgyalási kör. Van Rompuy EU-elnök új javaslatra kapott megbízást.

A jelenlegi helyzet jobb Magyarországnak, mint ha a legutóbbi javaslatot elfogadtuk volna – mondta Orbán Viktor kormányfő, miután a 2014–20-as időszakra vonatkozó uniós keretköltségvetésről szóló EU-csúcs pénteken egyezség nélkül végződött. Mint elmondta, a Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke által csütörtök éjjel az asztalra tett tervezet elfogadhatatlan volt. – Jobban állunk, mint ahogyan álltunk – mondta ugyanakkor Orbán azzal kapcsolatban, hogy szerinte a magyar előterjesztések egy részét már most el lehetett volna fogadtatni.

Orbán szerint az lett volna a meglepetés, ha van megállapodás
Hungary's Prime Minister Viktor Orban leaves a EU leaders summit discussing the European Union's long-term budget in Brussels November 23, 2012. European Union leaders abandoned talks on Friday to find a deal on the bloc's next long-term budget, after failing to agree on the size and shape of cuts to the 1 trillion euro spending plan. REUTERS/Francois Lenoir (BELGIUM - Tags: POLITICS BUSINESS)

Csütörtökön Van Rompuy egész nap kétoldalú találkozókat tartott a tagállami vezetőkkel, majd éjjel a 27-ek elé tette legfrissebb költségvetési tervezetét. A javaslat a (hét évre) 973 milliárd euróról szóló főösszegen nem változtatott. Viszont a fejezetek között komoly újraelosztás volt: emelkedtek a kohéziós és agrártámogatások – főleg az európai méretű infrastrukturális projektek, illetve a közös EU-külpolitika kárára. A kohéziós pénzek felhasználására vonatkozó új plafon miatt kicsivel, de kedvezőbb volt Van Rompuy e javaslata a korábbi tervezeteknél. Ezzel, úgy tűnt, sikerült volna valamennyit megmenteni a kohéziós forrásokból Magyarország számára, hiszen a korábbi tervezetek szerint akár 30 százalékkal kevesebb lehetett volna az elérhető támogatás a 2007–13-as pénzügyi kerethez képest. Most azonban új meccs kezdődik: az Európai Tanács, azaz a tagállami vezetők pénteken felhatalmazták Van Rompuyt: dolgozzon ki új tervezetet.

A csúcs előtt is éles volt a szembenállás a további spórolást követelő nettó befizetők, illetve a támogatások maximalizálásában érdekelt, a "kohézió barátai" csoportba tömörült 14-15 tagország, köztük hazánk között. (Csehország néha itt, néha ott szerepel). Nagy-Britannia ráadásul 886 milliárdra akarja vágni a főösszeget, és az EU adminisztrációs költségeit is erőteljesen csökkentené. David Cameron brit kormányfő a találkozó utáni sajtótájékoztatóján elmondta: nem gondolja, hogy álláspontja szélsőséges lenne, és az adminisztrációs költségek lefaragásával minden európai adófizető érdekét védi.

A csúcs után nyilatkozó vezetők érezhetően nem akartak bűnbakot csinálni Cameronból, aki ügyesen maga köré csoportosította a hollandokat és a skandinávokat. Angela Merkel német kancellár – aki szintén a spórolás híve – úgy nyilatkozott: nincs értelme senkit sem „kipécézni”, a nézetkülönbségeket át lehet hidalni. A francia álláspont mindeközben inkább a kohéziós és agrártámogatásokban érdekelteknek kedvezett; igaz, Párizs elsősorban saját régióinak szeretné megnyerni a felzárkóztatási forrásokat, nem Kelet-Európának.

Orbán szerint nem beszéltek mellé

Orbán Viktor is úgy nyilatkozott a csúcs után pénteken: az lett volna a meglepetés, ha van megállapodás. Ritka bravúrnak értékelte, hogy a kohézió barátai csoport az utolsó pillanatig egyben maradt, nem sikerült megosztani a társaságot, ezért Donald Tusk lengyel kormányfőt méltatta. A magyar kormányfő elismerően beszélt Van Rompuyról is, aki korábban belga pénzügyminiszter volt, így költségvetési ügyekben meglehetősen járatos. A miniszterelnök szerint egyébként a vita „avantgárd” volt olyan értelemben, hogy nem az uniós tolvajnyelven zajlott, „amit senki sem ért”, hanem vérbeli költségvetési vita volt, mellébeszélés nélkül.

Herman Van Rompuy a tanácskozás után kiemelte: a tagállamok abban egyetértettek, hogy az európai növekedésre és innovációra többet kell költeni, s emlékeztetett, hogy tervezetében az előző pénzügyi kerethez képest 50 százalékkal nagyobb az erre szánt összeg (igaz, a csütörtök éjjeli tervezetben jelentősen csökkent a kohéziós és agrárpénzek emelkedése miatt). A másik, amiben Van Rompuy szerint egyetértés van, hogy ugyanakkor mérsékelt büdzsét kell kidolgozni. A belga politikus kiemelte: tervezete az unió történelmében először a megelőző hét évhez képest (2007–13) kisebb pénzügyi keretet állapít meg. Jelezte: további vágás várható, de csak óvatos, körültekintő előkészítés után. A következő hetekre, hónapokra kétoldalú egyeztetéseket ígért a tagállamokkal, amelynek alapján új javaslattal áll majd elő. Mint mondta, nincs értelme dramatizálni a helyzetet, mert az EU-s büdzsé kialkudása általában két csúcstalálkozót igényel. A tagállami vezetőknek még egy évük van, hogy megegyezzenek, a tervek szerint februárban lehet újra költségvetési csúcs.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.