Ellenzi a dinasztikus hatalomátadást Kim Dzsong Il legidősebb fia
Hozzátette ugyanakkor, hogy ezt a lépést elkerülhetetlenné teszik belpolitikai tényezők, s a maga részéről a legjobbakat kívánja testvérének, akit apja utódjául választott.
Kim Dzsong Nam szombaton Pekingben fejtette ki ezt az Aszahi TV-nek, egy nappal azután, hogy Phenjanban nyíltan megerősítették: fiatalabb féltestvére, Kim Dzsong Un követi majd apját a hatalomban.
A 27 éves utód gyakorlatilag ismeretlen volt a világ számára egészen szeptember végéig, amikor először jelent meg a nyilvánosság előtt az észak-koreai állampárt rendkívüli konferenciáján. Négycsillagos tábornokká nevezték ki, beválasztották a párt központi bizottságába, s a központi katonai bizottság alelnöke lett. A Koreai Munkapárt alapításának 65. évfordulóján, vasárnap tartott katonai díszszemlén pedig már a dísztribünön, apja mellett volt látható.
Egy időben a legidősebb fiút, a jelenleg 39 éves Kim Dzsong Namot tekintették Kim Dzsong Il valószínű utódjának. Ő azonban elvesztette apja bizalmát, amikor 2001-ben Japánban feltartóztatták, amint hamis útlevéllel próbált beutazni az országba. A fiú akkor úgy nyilatkozott, hogy a tokiói Disneylandbe akart ellátogatni.
"Ami engem illet, - mondta most az Aszahi TV-nek - ellenzem a(z immár) harmadik generációs dinasztikus utódlást. Ugyanakkor, tekintetbe véve egy sor belpolitikai tényezőt, ez szükségszerű."
A phenjani kommunista rezsim vezetőjének hírek szerint Kínában, illetve Makaón élő fia - aki nem egyszer nyilatkozott már újságíróknak, majdnem folyékony angolsággal -, a szombati interjúban elutasította azt a feltételezést, hogy esetleg ő akarná átvenni apjától a hatalmat.
"Azt hiszem, az apám döntéséről van szó. Én nem bánom, nem érdekel a dolog, úgyhogy nem ellenzem - mondta. - Azt akarom, hogy az öcsém minden tőle telhetőt megtegyen az észak-koreai emberekért, a boldogulásukért. Kész vagyok bármikor segítséget nyújtani neki a tengerentúlról, ha szüksége lenne rá" - tette hozzá Kim Dzsong Nam.
A világtól hermetikusan elzárt országban még az államalapító Kim Ir Szen kezdte meg a személyi kultusz kiépítését saját maga és fia, Kim Dzsong Il körül, aki 1994-ben került a kommunista rezsim élére.