Letartóztatott tüntetőket erőszakoltak meg

Mehdi Karubi iráni ellenzéki vezető, volt elnökjelölt szerint a börtönben több olyan férfit és nőt is megerőszakoltak, akit az elnökválasztás hivatalos eredménye miatt tiltakozó tüntetéseken tartóztattak le. Három rab meghalt. Irán nem hagyna beleszólni az ügybe.

A június 12-én tartott választás utáni tüntetéseken több száz embert vettek őrizetbe. Sokakat közülük a Teherán déli részén található Kahrizak börtönbe zárták, amelyben elsősorban az erkölcsi törvények ellen vétőket tartották fogva. Legalább három rab meghalt ebben a börtönben az utóbbi hetekben, az ott uralkodó körülményekről elterjedt hírek közfelháborodást váltottak ki.

A francia egyetemi tanár, Clotilde Reiss a teheráni bíróságon
French language teaching assistant Clotilde Reiss testifies during her trial at the Revolutionary court in Tehran August 8, 2009. Iran put on trial Reiss on Saturday following the country's disputed June presidential election, the semi-official Fars news agency said. Reiss was arrested at Tehran airport on July 1 on charges of espionage when leaving the country after spending five months as a French language teaching assistant in the central city of Isfahan. REUTERS/Fars News (IRAN POLITICS CRIME LAW)

Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője a fogva tartás szabályainak megsértése miatt júliusban elrendelte a börtön bezárását. Karubi saját honlapján azt állította vasárnap, hogy a Kahrizakban válogatás nélkül erőszakolták meg a fiatal nőket és a férfiakat, és emiatt írt egy befolyásos igazságügyi szervnek, követelve a körülmények kivizsgálását minden börtönben.

A rendőrség egy csütörtöki közleményében megerősítette, hogy súlyos jogsértések történtek a Kahrizakban, vasárnap pedig az országos rendőrfőkapitány bejelentette, hogy leváltották és bebörtönözték a Kahrizak vezetőjét és három olyan rendőrt, aki bántalmazta a foglyokat. A tüntetéseken őrizetbe vetteket az Evin börtönbe szállították át, ahol korábban is több politikai foglyot tartottak rács mögött. A hatóságok közlése szerint még mindig mintegy kétszáz tüntetőt tartanak őrizetben, köztük reformpárti politikusokat, újságírókat, jogászokat.

Annak, aki a letartóztatás elől menekülni akar, - elvben - van hová. Franciaország teheráni nagykövetsége befogadja a menedéket kérő iráni tüntetőket - jelentette ki Bernard Kouchner francia külügyminiszter a Le Parisien című napilap hétfői számában.

Kouchner elmondta az újságnak, hogy az utasítás, amely szerint a diplomáciai képviseletnek meg kell nyitnia kapuit a menedéket kereső tüntetők előtt, az európai demokratikus hagyomány része.

A francia külügyminiszter kijelentette, "teljesen alaptalanok" az Iránban több mint egy hónapja fogva tartott francia egyetemi oktató, Clotilde Reiss ellen felhozott vádak. A 24 éves nőt - aki a közép-iráni Iszfahán egyetemén tartott előadásokat - azon a címen vették őrizetbe július 1-jén, hogy részt vett a Mahmúd Ahmadinezsád újraválasztása elleni tiltakozó megmozdulásokon. Az IRNA iráni állami hírügynökség hétvégi jelentése szerint a fiatal nő bevallotta szombaton Teheránban az iráni forradalmi bíróság előtt, hogy részt vett az ellenzéki tüntetéseken, és jelentést írt a francia nagykövetségnek.

Koucher az interjúban kijelentette, a "vallomást" valószínűleg kikényszerítették, Clotilde Reiss semmivel nem vádolható.

Teherán később közleményben tudatta, nem veszi jó néven a francia külügyminiszteréhez hasonló európai megnyilvánulásokat. Elfogadhatatlan, hogy külföldi országok beavatkoznak Irán belügyeibe - jelentette ki a teheráni külügyi szóvivő az IRNA iráni állami hírügynökség jelentése szerint.

A szóvivő kifejtette, hogy az eljárások "a nemzetközi jogi előírásoknak megfelelően" zajlanak, a nyugati országok reakciója ezért szavai szerint "jogellenes és meglepő" volt. Teherán "szilárdan ellenáll minden beavatkozásnak" - szögezte le.

Augusztus 1-jén kezdődött meg a teheráni forradalmi bíróságon körülbelül száz ember pere, akiknek azt róják föl, hogy részt vettek a Mahmúd Ahmadinezsád elnök júniusi újraválasztása után kirobbant tiltakozó megmozdulásokon. Az eljárás alá vont személyek között három nyugati van: a francia és a brit nagykövetség egy-egy alkalmazottja, illetve Reiss. Az iráni külügyi szóvivő ez utóbbi esetét idézte fel, azt állítva, a vádlott több tüntetésen is részt vett. Franciára akarta tanítani a tüntetőket? - gúnyolódott. Szavai szerint a nő fényképeket és videofelvételeket készített a tüntetésekről, s ezeket elektronikus úton terjesztette; vagy ezer e-mailt küldött szét.

Az Európai Unió soros svéd elnöksége követelte a három nyugati mihamarabbi szabadon engedését. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter "kirakatpernek" nevezte az eljárásokat. Azt mondta, ez a gyengeség jele, bizonyíték arra, hogy az iráni vezetés fél a saját népétől.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.