Ellenzéke bárhová hajlandó üldözni a grúz elnököt

Mihail Szaakasvili egyértelművé tette, nem enged a lemondását követelő tüntetéseknek, s mandátuma négy év múlva esedékes lejártáig nem hajlandó távozni posztjáról. A grúz elnök egynapos ultimátomot kapott az ellenzéktől.

Ezzel párhuzamosan több száz demonstráló zárta le a grúz parlament előtt a főváros központi sugárútját, egy nappal azután, hogy Tbilisziben csütörtökön közel százezren tüntettek Szaakasvili távozását követelve. Helyszíni beszámolók szerint pénteken várhatóan újra több ezren csatlakoznak majd a tüntetőkhöz.

"... a legkönnyebb ultimátumokban beszélni, de ez nem hoz eredményt, párbeszédre van szükség a gazdasági, politikai, szociális és más problémák megoldásához" - mondta Szaakasvili egy új grúziai vízi erőmű építéséről szóló szerződés megkötésekor. Az ellenzék azonban megkésettnek mondja Szaakasvili javaslatát, és folytatni kívánja a tüntetéseket egészen lemondásáig.

Levan Gacsecsiladze, az ellenzék egyik vezetője kijelentette, hogy ha Szaakasvili még a nap folyamán, helyi idő szerint délután 16 óráig nem távozik, polgári engedetlenséget hirdetnek a hatalommal szemben, és békés tüntetésekkel fogják "üldözni az államfőt, bárhol is tartózkodjék". Kaha Kukava, a konzervatív párt egyik vezetője pedig azt üzente az államfőnek, hogy "saját érdekében mondjon le, ellenkező esetben az ellenzék olyan légkört teremt békés megmozdulásaival, hogy a mainál is rosszabb helyzetbe kerül".

Az ellenzék elsősorban azt veti Szaakasvili szemére, hogy belerángatta az országot az Oroszországgal vívott augusztusi villámháborúba, amely eleve megnyerhetetlen volt. Emellett azzal vádolják, hogy tekintélyuralmi rendszer kiépítésén fáradozik, korlátozta a sajtószabadságot, és messze eltávolodott azoktól az eszméktől, amelyeket még az őt hatalomra segítő "rózsás forradalom" idején, 2003-ban hirdetett.

Elemzők szerint Szaakasvili továbbra is széles támogatottságot élvez pártjában, az Egyesült Nemzeti Mozgalomban, és az elnök helyzete erősnek látszik, több szövetséges politikus elpártolása, illetve a kormányban történt személycserék ellenére. Külföldi diplomaták kétségbe vonják, hogy az ellenzéki szövetség fenn tudja tartani az egységet, és összetoborozni akkora erőt, amellyel távozásra lehetne bírni Szaakasvilit.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.