Másfélmilliárd dollárra büntették a volt miniszterelnököt
A döntést azzal indokolták, hogy Thakszin miniszterelnöki hatalmával visszaélve gyarapította Shin Corp távközlési vállalatbirodalma vagyonát. A legfelsőbb bíróság szerint ugyanakkor nem lett volna korrekt a teljes összeget elkobozni, minthogy a vállalkozó tőkéjének egy részét még azt megelőzően szedte össze, hogy 2001-től Thaiföld kormányfője lett.
Thakszin, aki a katonai hatalomátvétel óta gyakorlatilag külföldön tartózkodik - így amíg a brit hatóságok nem vonták vissza tartózkodási engedélyét, egy ideig Londonban is élt, miután megvásárolta a Manchester City futballcsapatot – dubai száműzetéséből követte a hét és fél órás nyilvános bírósági tárgyalást. Még az ítélethirdetést megelőzően videoüzenetében visszautasította vádat, hogy kormányfőként előnyökhöz juttatta volna a családi tulajdonú vállalatát, mint állította “sohasem csalt, a család szorgos munkájával, agyával” lettek eredményes vállalkozók.
A bírósági ítéletről beszámoló hírügynökségek szerint egyelőre nem világos, hogy Thakszin miként juthat hozzá vagyonának most meghagyott, ám eddig befagyasztott mintegy 900 millió dollárnyi részéhez, miután egy korábbi ítélet két éves börtönt szabott ki korrupció és egy ingatlanvásárláskor a felesége részére biztosított jogtalan előnyszerzés vádjával. (London ezután szólította fel távozásra a volt thaiföldi kormányfőt, aki akkor eladta a Manchester Cityt.)
Megfigyelők előzetesen feltételezték, hogy a a legfelső bíróság végül ilyen kompromisszumos döntést hoz, azaz csak részleges vagyonelkobzást rendel el. Így sem zárható ki, hogy a vidéki lakosság jelentős részében továbbra is rendkívül népszerű Thakszin vörösinges támogatói újra az utcai demonstrációkra vonulnak majd. Pénteken hatezer rendőrt mozgósítottak Bangkokban a legfelső bíróság tárgyalására, ám a piros ingeseknek csak kisebb csoportjai tiltakoztak. Mint a Reuters írta, Thakszin tábora eredetileg is március 12-re jelentett be nagyszabású megmozdulást. Thitinan Pongsudhirak, a fővárosi Chulalongkorn Egyetem politikatudományi szakértője az AP-nek azt nyilatkozta, hogy a mostani bírósági ítélet nem vet véget Thaiföld válságának, miután a piros ingesek – így az Egyesült Front a Demokráciáért mozgalom – erejének elismertetését, azaz új választásokat követel.
A népszerű turistaparadicsom Thaiföld 2008 végén megszenvedte a belpolitikai csatározást, igaz akkor még az egyéves katonai kormányzást követő választásokon győztes Thakszin nélküli Thakszin-utódkormány ellen tüntető sárgaingesek foglalták el egy hétre Bangkok két repülőterét is. Turisták százezrei rekedtek a földön, utazási ügynökségek mondtak vissza kényszerűen csoportokat, így hatalmas veszteség érte Thaiföld turizmusát. A reptéri akcióval a sárgaingesek – akiknek hátterében a főváros Thakszin-ellenes vállalkozói és politikai körei álltak – elérték az utódkormány lemondását. Az új, Abhiszit Veddzsadzsiva vezette kabinet ellen viszont tavaly már a vörösingesek szerveztek demonstrációkat, így meg tudták bénítani az ASEAN-csoport Pattayára tervezett elnöki találkozóját is.