Elkezdtek nagyon sietni a kivégzésekkel

Huszonnégy óra leforgása alatt három kivégzést hajtanak végre az Egyesült Államokban. Georgiát, Missourit és Floridát nem érdeklik a viták.
A sort szerda reggel Georgia kezdte az 59 éves Marcus Wellons kivégzésével, akit egy 15 éves lány megerőszakolása és meggyilkolása miatt ítéltek halálra. Két órával később John Winfield következett, aki két nővel végzett, egyet pedig megvakított egy 1996-os ámokfutás alatt. Floridában eközben egy elítélt gyilkos, John Henry várhat a halálra – az Egyesült Államok látványosan rákapcsolt a kivégzésekre azután, hogy hét héttel ezelőtt Oklahomában kínhalálba torkollott egy az említett háromhoz hasonlóan méreginjekcióval végrehajtott kivégzés.

Ahogy most Wellons és Winfield, Clayton Lockett is méreginjekciót kapott. Bár az első injekcióval kapott altatótól, a midazolamtól Lockettnek azonnal kómába kellett volna esnie, a szemtanúk szerint hét perccel később még magánál volt. Ekkor – mesélte Courtney Francisco, az oklahomai KFOR hírtelevízió riportere – a férfi ugyan megkapta a második injekciót, a vekurónium-bromid nevű izomlazítót, amelytől a légzésének le kellett állnia, és a szívét leállító kálium-kloridot is, 16 perccel a kivégzés kezdete után nemhogy nem volt halott, de megmozdította a fejét, megpróbált felkelni a kivégzőasztalról és hallhatóan kimondta az „ember" szót. Lockett végül 43 perccel a midazolam után, szívrohamban halt meg, azután, hogy az enyhén szólva kellemetlen közjáték miatt a kivégzőszoba függönyét behúzták a közönség előtt. Az Egyesült Államokban Lockett halála óta is tart a vita a kivégzésekhez használt méregkombinációkról, Georgia, Missouri és Florida pedig annak ellenére döntött a halálos ítélet végrehajtása mellett, hogy még tart. Wellonst és Winfieldet pentobarbitállal küldték a másvilágra. Helyi idő szerint ma délután hatkor – magyar idő szerint éjfélkor – Henryt is azzal fogják.

Vita egyébként nem csak a méregkombinációkról folyik, hanem arról is, egy-egy szövetségi állam hatóságainak nyilvánosságra kell-e hozniuk azoknak a cégeknek a nevét, amelyek az injekcióhoz használt szereket gyártják és azokét, amelyek forgalmazzák. A halálsoron lévők jogi képviselői jellemzően arra hivatkozva adják be a halasztási kérelmeket, hogy az ezt övező hatósági titkolózás sérti a védenceik emberi jogait. Ezt Wellons ügyvédei is megjátszották, de nem sikerült elérniük, hogy a hatóságok a halálos ítélet végrehajtásának a felfüggesztése mellett döntsenek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.