Elítélték Szíriát az ENSZ-ben

Bár a Biztonsági Tanácson nemrég még jelentősen felvizezett formában sem ment át egy határozat, a világszervezet közgyűlése csütörtökön az erőszak megfékezésére és lemondásra szólította fel Bassár el-Aszad államfőt.

Szíriát elítélő határozatot fogadott el csütörtökön az ENSZ Közgyűlése. A 117 igen és 12 nem szavazattal, 17 tartózkodás mellett jóváhagyott dokumentum azon túl, hogy elmarasztalja az emberi jogok sorozatos megsértéséért, az erőszak megfékezésére és a hatalomból történő távozásra szólítja fel Bassár el-Aszad államfőt.

Damaszkusz ENSZ-nagykövete szerint a határozat csak a válságot növeli, és a „terroristák” kezére játszik. Az új, Szaúd-Arábia égisze alatt kidolgozott tervezet azután landolt a közgyűlés előtt, hogy a Biztonsági Tanácsban egy hasonló katari javaslat nemrég elbukott az állandó tag Kína és Oroszország vétóján; ezt hiába szabták át a felismerhetetlenségig, a két nagyhatalom azóta is azt hangoztatja, hogy az egyébként egyre inkább polgárháborúvá fajuló helyzet Szíria belügye, amelybe nem lehet önkényesen beavatkozni. (Oroszország két héttel ezelőtti vétójában az erőfitogtatás is szerepet játszhatott, közeleg ugyanis az elnökválasztás, Vlagyimir Putyinnak pedig az újrázáshoz jól jön a téma, amikor a nyugatellenes, nacionalista érzületre játszik. Arról nem is beszélve, hogy az Aszad-rezsim Moszkva egyik nagy fegyvervásárlója, és vendégül lát egy orosz haditengerészeti bázist is.) Gennagyij Gatilov orosz külügyminiszter-helyettes bejelentése szerint országa azért nem szavazta meg a közgyűlés elé vitt határozatot, mert az „kiegyensúlyozatlan”. Nemmel voksolt többek között Kína, Irán, Észak-Korea és Venezuela is, az egyértelmű támogatónak számító Egyesült Államok nevében Susan Rice ENSZ-nagykövet viszont azt hangsúlyozta, hogy a határozat „üzenet a szíriai embereknek, hogy a világ velük van”.

Kína nem sokkal a határozat elfogadása előtt jelentette be, hogy Csaj Csün (Zhai Jun) külügyminiszter-helyettes személyében különmegbízottat küld Damaszkuszba. Bár a pekingi diplomácia mindeddig a világ szinte minden táján a be nem avatkozás politikáját követte, ez a lépés megfigyelők szerint arra enged következtetni, hogy Kína egyszerűen túl nagy hatalom lett ahhoz, hogy ezután is kitartson e mellett a szemlélet mellett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.