Tizennyolc hónapos háziőrizet a Nobel-békedíjas ellenzékinek

Bűnösnek találta a bíróság kedden Mianmarban Aung Szan Szú Kji Nobel-békedíjas ellenzéki vezetőt, az elítéltnek azonban nem kell börtönbe vonulnia; házi őrizetben marad további tizennyolc hónapig.

Az ügyben eljáró ranguni különbíróság - amely egy börtönben hirdetett ítéletet szigorú biztonsági intézkedések közepette - három év szabadságvesztést szabott ki a polgárjogi harcosra, de a katonai kormányzat utasítására ott helyben 18 hónap házi őrizetre változtatták az ítéletet.

Megfigyelők azt tartották a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy elítélik a 63 éves ellenzéki vezetőt. Nyugaton kirakatpernek tartották az eljárást, amellyel az volt a mianmari katonai junta célja, hogy távol tartsa a közélettől a népszerű politikust a jövő évi parlamenti választások előtt és alatt. A katonai kormányzat ígérete szerint 2010-ben többpárti választásokat tartanak a délkelet-ázsiai országban.

Aung Szan Szú Kji az elmúlt 19 évből több mint 13-at házi őrizetben töltött. A büntetőperben éppen azzal vádolták, hogy megszegte ennek az intézkedésnek a szabályait egy rejtélyes ügyben. Májusban állítólag menedéket nyújtott egy amerikai férfinak, aki a beszámolók szerint hívatlanul érkezett titokban - úszva, a biztonsági ellenőrzést kijátszva - Aung Szan Szú Kji tóparti házába, és két napot töltött ott. Az 54 éves, mormon vallású John Yettaw azt vallotta a bíróság előtt, az Úr küldte Szú Kjihez, hogy figyelmeztesse az asszonyt, veszélyben van, meg akarják ölni.

Az amerikai ügyében - akinek az elmúlt hetekben több görcsrohama volt, a legutóbbi eset után hétfőn engedték ki a kórházból, s egy darabig úgy nézett ki, ismét el kell halasztani az ítélethirdetést - szintén kedden hoztak döntést; súlyos büntetést kapott. Három vádpontban - többek között tiltott helyen való fürdőzés címén - összesen hét év szabadságvesztésre ítélték, ebből négy évet kényszermunkával súlyosbítva.

A keddi állami sajtó burkoltan arra figyelmeztette Szú Kji híveit, hogy ne okozzanak bonyodalmat, a külföldet pedig arra, hogy ne avatkozzon be Mianmar belügyeibe.

Külföldön felháborodást keltett az ellenzéki vezető elleni per; követelték Aung Szan Szú Kji és a Mianmarban politikai okokból bebörtönzött további - becslések szerint - több mint kétezer ember szabadon bocsátását.

Aung Szan Szú Kji szabadon engedését követeli az EU

Aung Szan Szú Kji azonnali és feltétel nélküli szabadon engedését követelte kedden az Európai Unió soros svéd elnöksége. Brüsszelben közzétett nyilatkozatában az EU-elnökség a büntetőeljárást Mianmar jogrendjével és a nemzetközi jogi normákkal is ellentétesnek minősítette. Emlékeztetett arra, hogy a polgárjogi vezető ellen a hatóságok már húsz esztendővel ezelőtt hajszát indítottak, akkor vették először jogtalanul őrizetbe.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke külön nyilatkozatban mindehhez hozzátette: ha a mianmari hatóságok emberiességi gesztusnak szánták azt, hogy az ítéletet házi őrizetre változtatták, akkor le kell szögezni, hogy a politikai bölcsesség a szabadon engedést igényelte volna.

Gordon Brown brit kormányfő közölte, "szomorú és dühös" e "gyalázatos" mianmari ítélet miatt. A verdikt "újabb bizonyíték rá, hogy a burmai katonai rezsim a nemzetközi közvéleménnyel dacolva elhatározta, hogy teljesen figyelmen kívül hagyja a joguralom elfogadott elveit"- áll a közleményben.

Nicolas Sarkozy francia elnök fölszólította az Európai Uniót, vezessen be új szankciókat Mianmarral szemben, különös tekintettel a faáru és a drágakövek kereskedelmére.

Malajzia a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) külügyminiszteri szintű rendkívüli ülésének összehívását kérte kedden. A malajziai külügyminiszter "nagyon nyugtalanítónak" nevezte a keddi ranguni ítéletet, amelynek következtében, mint mondta, Aung Szan Szú Kji nem tud részt venni a jövő évi választásokon, amelyeknek szavai szerint "szabadnak és igazságosnak" kell lenniük.

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet "szégyenletesnek" nevezte a mianmari ellenzéki vezető elítélését. Letartóztatása, az eljárás és most az ítélet puszta politikai és jogi színjáték - írta közleményben Irene Khan, a londoni központú szervezet főtitkára.

 

 

Thaiföldön élő mianmariak tüntetése 2009-ben a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjíért. Írni lehet, de büntetni is
An activist holds a poster of Myanmar's opposition leader Aung San Suu Kyi during a protest outside the Myanmar embassy in Bangkok in this September 27, 2007 file photo. A court in army-ruled Myanmar on August 11, 2009 found Suu Kyi guilty of violating an internal security law, a ruling certain to anger the West and further isolate the regime. The court sentenced her to three years in prison but that was immediately reduced to 18 months on the orders of the military government, which said she could serve the time in her Yangon home. Picture taken September 27, 2007. REUTERS/Chaiwat Subprasom/Files (THAILAND POLITICS CONFLICT IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.