Elítéli a líbiai tüntetők elleni erőszakot az EU

Elítéli az erőszak alkalmazását a líbiai tüntetőkkel szemben az Európai Unió, amelynek külügyminiszterei hétfőn délután tartottak tanácsülést.

A témában azonban nagy vita bontakozott ki, mert a polgárháború eshetősége és nyomában a menekültek tízezreinek megjelenése az unió déli kapuiban számos tagországot aggodalommal tölt el.

A Líbiához, pontosabban a Kadhafi rendszerhez is fűződő gazdasági kapcsolatok nyomán például az észak-afrikai illegális bevándorlók tömegét fogadni kényszerülő olaszok olyan kijelentésekre ragadtatták magukat, hogy a tripoli rezsimmel szemben óvatosan kellene fellépni. Brüsszelben ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy a helyzet a térségben óráról órára változik, s bizonyosan nem tér vissza a tüntetések kirobbanása előtti állapot, de a kibontakozás sokfajta megoldását tartogathat, a török típusú demokráciától a fundamentalista iszlám csoportok hatalmáig. Az unió általánosságban követeli az emberi jogok, ideértve a szólás és gyülekezési szabadság tiszteletben tartását. A brit külügyminiszter közben sejteni engedte, hogy Kadhafi már úton van Venezuelába, amit a caracasi kormány cáfolni igyekezett.

– Minden ország más és más – hangoztatta a hétfőn kiadott közlemény, de az unió a maga részéről – ahogy Martonyi János külügyminiszter fogalmazott – a népek szabadságvágyától fűtött folyamatot egyelőre támogatja, s az észak-afrikai változások nyomán keletkezett nagy kihívásra megfelelő politikai és gazdasági választ keres. Ezért hívták meg a hétfői találkozóra az Európai Beruházási Bank vezérét is. A dél-európai államok egyértelműen azt sürgetik, hogy a szomszédságpolitikát irányítsa keletről a mediterrán térség felé az Európai Unió. A soros elnökséget adó Magyarország álláspontja viszont az – függetlenül attól, hogy a keleti partnerségi csúcsot májusról szeptemberre-októberre napolták -, hogy a szomszédságpolitika egységes, s nem kéne a figyelmet elterelni egy olyan régiótól, amelynek folyamatai szintén nehezen jelezhetők előre. Martonyi szerint az unió csak akkor lesz képes globális szerepre, ha a szomszédságában sikeres.

Az olaszok és a máltaiak kérésére az unió mozgásba lendítette a közös határőrizeti rendszerét, ám a Frontex műveleteiről, a térségbe küldendő erőkről a brüsszeli tudósítók nagy elégedetlenségére a bizottsági szóvivők hétfőn még semmiféle felvilágosítással sem tudtak szolgálni. Igaz, a héten rendes ülést tart a belügyminiszterek fóruma, amelynek érdemi döntéseket kellene hoznia. Ashton külügyi főképviselő a hétfői ülés után utazott Egyiptomba, ahol azonban megelőzte őt Cameron brit kormányfő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.