Elismerték atomhatalomnak Észak-Koreát?
Az Egyesült Államok most először elismerte Észak-Koreát atomhatalomnak - állította a kommunista ország állami médiája, hivatkozva egy jelentésben szereplő kifejezésre, ez azonban Washington szerint Phenjan belemagyarázza a szövegbe, az Egyesült Államok politikája nem változott ebben a vonatkozásban.
Az amerikai fegyveres erők egyesített parancsnokságának egy múlt heti jelentésében szerepelt, hogy Észak-Korea – Kína, India, Pakisztán és Oroszország mellett – regionális atomhatalom.
Most először fordult elő, hogy az Egyesült Államok egy kormányzati jelentésében hivatalosan elismerte (Észak-Koreát) atomfegyverrel rendelkező államnak” – írta a KCNA hírügynökség. Washington hivatalos álláspontja mindeddig az volt, hogy nem ismeri el Phenjant atomhatalomnak, noha az ország 2006-ban nukleáris robbantási kísérletet hajtott végre.
A szóban forgó jelentés aggodalmat keltett Dél-Koreában, ahol attól tartanak, hogy a washingtoni politika esetleg elmozdul Észak-Korea atomhatalomként való elfogadása felé, s az Egyesült Államok ezután nem az észak-koreai atomfegyverek leszerelésére törekszik, hanem csak arra, hogy a phenjani rezsim ne tudja továbbadni nukleáris technológiáját. Az elfogadás jelentősen megváltoztatná a két Korea közötti erőegyensúlyt.
Amerikai illetékesek szerint a jelentésbeli megfogalmazás nem jelent változást az Észak-Korea státusával kapcsolatos amerikai politikában. Az Egyesült Államok mindig azt mondta, hogy nem fogadja el Észak-Koreát nukleáris hatalomnak – olvasható a szöuli amerikai nagykövetség közleményében.
Az amerikai fegyveres erők egyesített parancsnoksága utóbb szintén kiadott egy közleményt, amely szerint Phenjan a jelentés értelmezésével erősíteni akarja pozícióját a jövőbeli biztonsági környezetről szóló tárgyalásokon.