Elismeri a palesztin államot Svédország
Az Egyesült Államok a svéd bejelentésre reagálva „idő előttinek” nevezte egy palesztin állam nemzetközi elismerését. Jen Psaki, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője megerősítette, hogy országa támogatja "egy palesztin állam" létrehozását, de csak egy Izrael részvételével folyó tárgyalásos békefolyamat eredményeként.
A BBC szerint világszerte több mint 130 ország ismeri el a palesztin államiságot. Az Európai Unió 28 tagállama közül csak hét - Magyarország, Csehország, Lengyelország, Bulgária, Románia, Málta és Ciprus - ismeri el, de ezek az országok még az unióhoz való csatlakozásuk - 2004, illetve 2007 - előtt nyilatkoztak erről. Az unió "régi", azaz 2004 előtti tagjai közül Svédország lenne az első, amely megteszi ezt.
Löfven Svéd Szociáldemokrata Munkáspártja egyébként ezen túlmenően választási programjában az "izraeli háborús bűnök kivizsgálását és a Gázai övezet blokádjának feloldását" szorgalmazta. A kormányfő azt nem árulta el, hogy parlamenti szavazásra bocsátja-e az államelismerést. Löfven koalíciójának - amelyben a szociáldemokraták mellett a zöldek vesznek részt - nincs parlamenti többsége.
A palesztin államot először a néhai Jasszer Arafat kiáltotta ki 1988-ban. Az ENSZ Közgyűlése 2012-ben de facto elismerte a palesztin államiságot azáltal, hogy "nem tag megfigyelő állami" státust adott a Palesztin Hatóságnak a szervben. Az európai uniós országok többsége nem támogatta az erről szóló határozatot