Elindult a transzatlanti hét Budapesten
A Demokratikus Átalakulásért Intézet és a Tom Lantos Intézet által szervezett emberi jogi konferencián a tárcavezető kifejtette: "mindannyian függünk egymástól"; mérettől, súlytól és gazdasági szereptől függetlenül a globális kihívások minden országot egyformán érintenek. A külpolitika fő feladata nem a reagálás, hanem a kezdeményezés - jelentette ki.
A külügyminiszter Magyarország EU-elnökségéről elmondta, a fő cél az erős Európa megteremtése volt, mert ez erős tagállamokat, erős Magyarországot is jelent. Az elnökség első számú feladata a gazdasági kihívások kezelése volt, de Magyarország igyekezett másfajta problémákkal, így a demográfiai helyzettel és a szegénységgel is foglalkozni - mutatott rá.
A külügyminiszter beszédében több szempontból is a befogadás fontosságát hangsúlyozta. Mint kifejtette, a romák befogadását célozza az uniós keretstratégia, amelynek végrehajtása a tagállamok feladata. Összeurópai problémáról van szó, megoldásához elengedhetetlen az intenzív párbeszéd - mondta.
Ugyancsak a befogadás jelentőségét emelte ki a schengeni övezet bővítésével kapcsolatban is, mint fogalmazott, Bulgária és Románia csatlakozásával összefüggésben a magyar elnökség komoly előrelépést ért el.
A Duna-stratégia a régióban lehetőséget nyújt az együttműködésre azokkal az országokkal is, amelyek nem tagjai az uniónak - közölte. Hozzátette: ez is a befogadás koncepciójának kiterjesztése.
Az EU bővítését mindenképpen folytatni kell - hangoztatta a külügyminiszter. A horvát csatlakozási tárgyalások lezárását óriási jelentőségűnek nevezte, mert - mint mondta - azt az üzenetet közvetíti a többi, EU-belépésre váró országnak, hogy "ugyan az EU követel, de ad is".
Az arab tavasszal kapcsolatban hangsúlyozta: az eseménysorozat kihívás, de történelmi lehetőség is egyben. Meg kell vizsgálni, miként lehet támogatni a demokratikus átmenetet - vélekedett, hozzáfűzve: a tapasztalatok megosztása jó módja a segítségnyújtásnak.
Martonyi János kitért arra is: az emberi jogi konferenciával kezdődő héten kiemelkedő jelentőségű események várhatók.
A demokrácia és az emberi jogok témájának szentelt konferencia az úgynevezett transzatlanti hét első eseménye.
Először fordul elő, hogy a jelenlegi - Hillary Clinton - és a korábbi külügyminiszter, Condoleezza Rice egyszerre lesz a magyar fővárosban.
Június 29-én a Szabadság téren Reagan-szobrot avatnak. Ezt megelőzően Ronald Reagan-emlékülés lesz a magyar parlamentben, ahol felszólal Kevin McCarthy és Ileana Ros-Lehtinen kongresszusi képviselő.
Június 30-an nyitják meg a Tom Lantos Intézetet, amely a politikus örökségét kívánja tovább folytatni. Céljai között szerepel a demokratikus értékek terjesztése, ezen belül az emberi és kisebbségi jogok támogatása, különös tekintettel Közép-Kelet Európában, a történelmi megbékélés elősegítése a régióban.