Alig tud bizonyítani valamit a Tóásó-per ügyésze

Július 23-ra halasztották el – és áthelyezték Santa Cruzba – az úgynevezett terrorista összeesküvés ügyének szóbeli ítélethozatali tárgyalását. Ezt a döntést hozta a La Paz-i bíróság elnöke, Claudio Torrez, miután a tárgyalás kezdetére a 39 vádlottból csak 15-en jelentek meg.

Köztük volt a magyar-román állampolgár Tóásó Előd és a horvát-bolíviai állampolgár Mario Tadic, akiket a bolíviai főváros San Pedro börtönében tartanak előzetesben, immár több mint három éve, mint a Rózsa Flores Eduardo vezette csoport két túlélő tagját.

Mint az ABI hivatalos hírügynökség közölte, a vádlottak közül 17-en Bolívián kívül tartózkodnak, őket „lázadóknak" nyilvánították. Hét további gyanúsított egészségügyi problémákra hivatkozva maradt távol, és ügyvédjével képviselteti magát a tárgyaláson. Szinte kivétel nélkül az ország keleti részén található Santa Cruzban maradtak, mondván, orvosaik eltanácsolták, hogy a magasan fekvő La Pazba utazzanak. Ilyen például Gary Prado Salmón, aki azt a katonai egységet vezette, amely elfogta Che Guevarát bolíviai gerillaakciója során. Úgy került a gyanúsítottak közé, hogy megtalálták Rózsa Flores komputerén a levelezésüket.

A szerdai tárgyaláson ráadásul Ignacio Villa Vargas, alias El Viejo, Rózsáék egykori gékocsivezetője – aki asztmás – rosszul lett, s kórházba kellett szállítani.

A vezető bíró döntését Marcelo Soza ügyész vitatta; Soza azóta vezeti a nyomozást, hogy a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo vezette állítólagos terrorista csoportot 2009. április 16-án az Evo Morales elnök ellenzéke fellegvárának számító Santa Cruzban felszámolták a bolíviai különleges erők. A rajtaütés során életét vesztette Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Martin Dwyer. Az akció túlélőit, így Tóásó Elődöt és Mario Tadicot pedig azóta is fogva tartják, holott az érvényes bolíviai törvények értelmében három év elteltével mindkettőjüket szabadlábra kellett volna helyezni, és le kellett volna zárni ügyüket.
A bíróság elé állított személyeket „államellenes összeesküvéssel" és „terrorizmussal" vádolják, a kormány szerint Evo Morales bolíviai elnök meggyilkolására készültek. Ez vonatkozik Santa Cruz tartomány különféle civil szervezeteinek egykori tagjaira is, akik ellen az a vád, hogy szeparatista törekvéseikhez hívták be Rózsáékat, finaszírozták a külföldi zsoldosokat.

Soza ügyész garanciákat követelt, hogy Santa Cruzban megfelelő biztonsági körülményeket teremtenek a tárgyaláshoz. Szerinte ugyanis nem lehet kizárni, hogy támadások történjenek személye ellen, hiszen a tartomány befolyásos kormányzója, Rubén Costas maga is érintett, testvére pedig egyike a vádlottaknak. Soza a sajtó képviselői előtt világossá tette, hogy a tárgyalás helyszíni áthelyezése nem jelenti a joghatóság változását, ugyanis a terrorizmus esete a fővárosi bírósághoz tartozik, így Claudio Torrez bíró viszi tovább az ügyet.

A szerdai tárgyalást követően a belügyminisztérium ügyvédje, Fernando Rivero közölte, hogy „a vádat képviselő minisztérium, miként a bolíviai nép is elvárja mindazoknak a felelősöknek a beazonosítását, akik megpróbálták szétszakítani az országot a Rózsa-féle csoport felforgató akciói révén”.

A per vádemelési szakasza tavaly novemberben zárult le, tele ellentmondásokkal. Soza ügyész nem tudta személyekre lebontott bizonyítékokkal alátámasztani a vádat.

Közben a bolíviai médiában olyan videofelvételek jelentek meg, amelyek szerint a a hatóságok ügynökei beépültek az állítólagos szeparatista szervezkedésbe, tanúkat és gyanúsítottakat mozgattak, pénzeltek. Bolíviában sokak szerint valójában koncepciós perről van szó.

A magyar Külügyminisztérium, miként személyesen bolíviai látogatásakor májusban Gulyás Gergely, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának alelnöke tiltakozott amiatt, hogy Bolívia nem tartja tiszteletben saját törvényeit, amely szerint a pereljárásnak 36 hónapon belül be kellett volna fejeződnie. Tóásót már szabadon kellett volna engedni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.