Elhagyhatja börtönét Oszama bin-Laden európai jobbkeze
A Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság januári állásfoglalásában úgy ítélte meg, hogy az 51 éves Abu Katada nem adható ki Jordániának, mert az megsértené az Emberi Jogok Európai Konvenciójának 6. bekezdését, az igazságos bírósági eljárásra való jogot. Ezt követően múlt héten a lényegében az antiterrorista bíróság elnökének tisztségét betöltő Sir John Edward Mitting elrendelte a prédikátor feltételes szabadlábra helyezését. Katada rekord hosszúságú időt, hat és fél évet töltött rács mögött, anélkül, hogy Nagy-Britanniában vádat emeltek volna ellene. Igaz, hat másik országban van érvényben ellen letartóztatási parancs terrorista cselekményekkel kapcsolatban. Jordániában távollétében még 1998-ban elítélték, és köztudott, hogy a felbújtó, gyűlölködő beszédeiből készült videofelvételt a 9/11-es terroristák egyikének lakásában is megtalálták. 1993-ban érkezett Londonba és egy évvel később kapott menekült státuszt azon az alapon, hogy Jordániában megkínozták.
Abu Katada tényleges szabadlábra kerülését megelőzően alaposan át kellett gondolni ennek feltételeit. Mielőtt útra kelhetett a worcestershire-i Long Lartin szigorúan őrzött börtönből londoni otthonába, az ötgyermekes apát elektronikus biztonsági jelzőrenszerrell szerelték fel, továbbá eltiltották az internet és a telefon használatától. Közvetlen családján kívül csak előzetes ellenőrzésnek alávetett személyek látogathatják. A nap huszonkét óráját házon belül kell eltöltenie. Az előzetes híresztelésekkel ellentétben a rendelkezésére álló két óra alatt nem viheti el az iskolába legkisebb gyermekét.
A brit kormánynak, mely továbbra is közveszélyes bűnözőnek tekinti a szakállas vallási vezetőt, viszonylag gyorsan kell lépnie, mert Mitting bíró három hónap múlva tovább enyhítheti a szabadlábon élés feltételeit. David Cameron kormányfő már a múlt héten érintkezésbe lépett Abdullah jordán királlyal, és elmagyarázta neki, milyen kellemetlen helyzetben van Nagy-Britannia a radikális hitszónok miatt. A The Times napilap értesülése szerint James Brokenshire, biztonsági kérdésekben illetékes államtitkár rövidesen Ammanba utazik és írásos garanciákat kér az Abu Katada ellen induló jogi eljárás igazságosságával és a vádlott humánus kezelésével kapcsolatban. A kormány korábban Líbiától, Libanontól és más olyan országoktól is, ahová terroristákat kívánt deportálni, megpróbált biztosítékokat kapni, hogy a kiadni készült személyeket nem fogják erőszakkal vallatni, vagy ellene emberkínzással szerzett bizonyítékokat felhozni. Az Amnesty International megvalósíthatatlannak tartja, és „veszélyes üzleteknek” nevezi ezeket a megállapodásokat.