Elfordulnak, amikor Európába indulnak

A múlt héten járt egy határszakaszon, ahol hetvenkét óra alatt 25 ezer ember lépte át a török–szír határt. Csupán kilenc kilométeres szakaszról van szó. Menekülnek, mert a másik oldalon, a hazájukban bombáznak, lövik a falvakat, embereket végeznek ki.

Aki ezt megússza, az is szenved, mert nincs kereset, nem lehet dolgozni, megszűntek a szolgáltatások. Van, aki idejön, van, aki visszamegy. Káosz uralkodik. Volkan Bozkirnak igaza van: Törökország erején felül teljesít, és kimerültek a forrásai. Pénzben és emberi energiában.

Az Iszlám Állam elől menekülő szíriai kurdok a török határnál
Az Iszlám Állam elől menekülő szíriai kurdok a török határnál
Murad Sezer / Reuters

Murat Yücer, az Európai Unió humanitárius ügynöksége, az ECHO törökországi munkatársa kommentálta így lapunknak a török Európa-ügyi miniszter nyilatkozatát. Bozkir azt mondta, hogy Törökországnak az új menekültáradat kezelésre már nincs ereje, aminek következtében migránsok tömege jelenik majd meg az EU külső határain. Bozkir szerint az EU nevetségesen keveset segít a menekülteknek és a menekülteken.

Törökország 2011 óta hatmilliárd dollárt költött a Szíriából érkezők megsegítésére, ezzel szemben Brüsszel mindössze 70 millió dollárt ígért. – Ez is csak ígéret, nem érkezett meg hozzánk – mondta a Hürriyet című lapnak a miniszter. Muratot e sorok írója akkor ismerte meg, amikor az EU ankarai képviseletének meghívására tavaly a török–szír határvidéken járt más újságírókkal. Az ECHO munkatársaként egyik feladata az volt, hogy szervezze, támogassa azokat a helyi civil szerveződéseket, amelyek a szíriai menekültek mellé álltak.

Sokan a helyi kurdokat, mások a törökországi keresztényeket fogták össze, de sok török önkéntes is a szíriaiak mellé állt. Akkor már évek óta érkeztek a menekülők a határ szíriai oldaláról. A látottakból azt lehetett érezni, hogy ott, a határvidéken erősebb volt a befogadás, mint az elutasítás. Eközben már sok feszültségről is érkezett hír, elsősorban ott, ahol a menekültek olcsó munkaerőként konkurenciát jelentettek a helyiek számára, illetve egyes városokban felverték a lakásbérleti díjakat.

Murat Yücer lapunknak tragikusnak nevezte a helyzetet, és szomorúnak azt, hogy a világ nincs tisztában vele, mekkora súly nehezedik Törökországra. Nemcsak majd kétmillió szíriai menekült van az országban, de több százezer iraki is – tette hozzá. Rajtuk kívül afgánok, irániak, pakisztániak, palesztinok élnek török földön, s próbálnak továbbjutni Európába tengeren vagy szárazföldön.

Az ECHO munkatársa azt mondta: a török miniszter kijelentését fel lehet fogni zsarolásnak is, de nem erről van szó. A valósággal akarta szembesíteni az európaiakat, akik nem vesznek tudomást a törökországi helyzetről. Yücer szerint a török hatóságoknak nincs erejük arra, hogy a görög vagy a bolgár határon családok százait állítsák meg. Elfordulnak, amikor az illetők törvényt szegve távoznak.

A migránsok közül sokan előre meghatározott európai útitervekkel és célállomásokkal érkeznek Törökországba. Mások inkább embercsempészekre bízzák magukat. Az emberkereskedelemnek régi bejáratott hálózatai működnek Törökországban. Yücer szerint hiba lenne fenyegetésként felfogni a török figyelmeztetést. A helyzet fenyegető.

Brüsszel segítsége csepp a tengerben

Miközben a számok naponta változnak, az Európai Unió humanitárius ügynöksége, az ECHO nemrég összegzést adott ki a Törökországban felgyülemlett migránsokról és menekültekről. Szíriából 1,75 milliónál több regisztrált és nem lajstromozott menekült érkezett a 900 kilométeres határszakaszon keresztül. Irak, Irán, Afganisztán, Szomália és palesztin területek: 300 ezer feletti menekült. Az EU eddig 44,6 millió eurót juttatott a szíriai és iraki menekültek megsegítésére. (M. G.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.