Elfogták Kadhafi szökésben lévő fiát
Elfogták az átmeneti líbiai vezetés fegyveresei Szeif al-Iszlám Kadhafit, Moammer el-Kadhafi néhai líbiai diktátor szökésben lévő fiát, akit egykor Kadhafi lehetséges utódjaként emlegettek – jelentette be szombaton az arab ország igazságügy-minisztere, Mohammed al-Allagui. Tájékoztatása szerint Szeif al-Iszlámot Líbia déli részén vették őrizetbe.
A Reuters brit hírügynökség úgy értesült, hogy Kadhafi fiát a Tripolitól 650 kilométerre délre fekvő Obari városa mellett fogták el testőreivel együtt, de az előző rendszer egyetlen más magas rangú tisztségviselője sem volt velük. Szeif al-Iszlámot a nyugat-líbiai Zintán városból érkező fegyveresek kerítették kézre.
Ez utóbbiak egyik vezetője, Wisam Dughaly az AP amerikai hírügynökségnek elmondta, hogy Szeif al-Iszlámot Zintánba vitték, s az ország ideiglenes vezetésén, az Átmeneti Nemzeti Tanácson (NTC) múlik, hol állítják bíróság elé. Szeif al-Iszlámmal együtt elfogták a Kadhafi-fiú két testőrét is, akik a 39 éves férfit megpróbálták Nigerbe vinni az országból – tette hozzá Dughaly, aki szerint Szeif al-Iszlámnak nem esett bántódása az elfogás során. A déli Szabha városban működő milícia Facebook-lapján közé is tett egy felvételt Kadhafi eddig szökésben lévő fiáról. Maga Szeif al-Iszlám a Reuters ripoterének a kérdésére, hogy jól van-e, azt mondta, igen, csak egy egy hónappal ezelőtti NATO-légitámadásban szenvedett kisebb sérülést. Nem mintha az élete nagy biztonságban lenne az elfogása után: az al-Hurra líbiai napilap jelentése szerint Zintanban két férfit vettek őrizetbe, mert rálőttek a Szeif al-Iszlámot szállító repülőgépre.
Szeif al-Iszlám elfogásakor állítólag nagyon félt, hogy megölik. Kadhafi fiát és kíséretét egy helyi idegenvezető dobta fel: ahelyett, hogy Nigerbe kalauzolta volna megbízóit, elment Dughaly egységéhez. Bár Szeif al-Iszlám két terepjáróból álló autókonvoja elindult Niger felé, 15 milicista az úton feltartóztatta. Amikor igazoltatták, Szeif al-Iszlám az egyik terepjáró sofőrjeként azt mondta: Abdelszalám vagyok, a béke szolgája. Azonnal felismerték. Erőszak nem volt: bár először rettegett, hogy végeznek vele, gyorsan megnyugtatták, és végül vonakodás nélkül egyezett bele, hogy északra, a Tripolitól 90 kilométerre fekvő Zintánba vigyék.
Szeif al-Iszlám Kadhafi utolsó fia, akinek sorsa még tisztázatlan volt. Allagui ennek kapcsán csak annyit mondott, a férfit nemsokára Tripoliba szállítják. A fővárosban és a forradalom központjában, Bengáziban is ünneplés tört ki a hír hallatán, hogy Szeif al-Iszlám is kézre került.
Szeif al-Iszlámot a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús és emberiesség elleni bűnök miatt körözi. A bíróság június 27-én adott ki ellene elfogatóparancsot apjával és a líbiai titkosszolgálat akkori vezetőjével, Abdullah asz-Szenússzival egyetemben. Moammer Kadhafi szülővárosában, Szirtben halt meg október 20-án, amikor őrizetbe vették az ÁNT fegyveresei, Szenússzit viszont továbbra sem találják. Halálának körülményeiről máig nem lebbent fel a homály: a hivatalos változat szerint Líbia 42 éven át teljhatalmú diktátora egy kereszttűzben vesztette életét, amely hívei és az NTC erői között zajlott. Az NTC nemzetközi nyomásra később vizsgálatot indított az ügyben.
Az ICC-t a líbiai hatóságok értesítették Szeif al-Iszlám elfogásáról. Luis Moreno Ocampo főügyész már el is indult Tripoli felé, hogy Szeif al-Iszlám felelősségre vonásáról tárgyaljon. Az elfogással kapcsolatban kiadott közleményében az EU hangsúlyozta, Szeif al-Iszlámot az ICC-vel teljes együttműködésben kell a törvény elé állítani. (Ez a figyelmeztetés és a kitartó érdeklődés Szeif al-Iszlám testi épsége felől azt jelzi, hogy a nyugati világ nem akar még egy olyan blamázst, amilyen Kadhafi lincshangulatú meggyilkolása és a megannyi ellenzéki bosszúakció volt.)
Az 1972-ben született Szeif al-Iszlám Moammer és Szafia Kadhafi legidősebb fia. Bár az elmúlt években a Nyugat kegyeibe férkőzte magát azzal, hogy liberális reformerként tüntette fel magát – a líbiai helyzet ismerői pedig egy ideig Kadhafi lehetséges utódjaként emlegették –, radikálisan változott a megítélése, miután támogatta apja brutális fellépését a Kadhafi 42 éves uralma ellen az év elején fellázadt ellenzékiekkel szemben. Bujkálni azután kezdett, hogy Tripoli augusztus végén a felkelők kezére került.
Apjához, Moammerhez hasonlóan Szeif al-Iszlám sem éppen önmegtartóztató életmódjáról volt híres. Nagy-Britanniában sokáig playboyként élt, miközben PhD-jének védésére készült a London School of Economicson (LSE), de egy többmillió fontot érő hampsteadi ház mellett futotta két háziállatként tartott tigrisre és arra is, hogy Montenegróban fényűző partit rendezzen a 37. születésnapjára. Erre Lord Rotschild mellett meghívót kapott üzlettársa, az orosz milliárdos Oleg Gyeripaszka is. (A PhD miatt Nagy-Britannia washingtoni nagykövetének, Nigel Sheinwaldnak is magyarázkodnia kellett, a líbiai forradalom kitörése után pedig az LSE egyik igazgatójának távoznia kellett hivtalából a Kadhafi-családdal fenntartott kapcsolatai miatt.
Nyugati tanulmányainak és érdekeltségeinek köszönhetően Szeif al-Iszlám hazájában egyébként kevésbé ismert, mint a rezsim többi tagja. Ebbéli jelentősége azonban sokat nőhet, hiszen ő az utolsó, aki a Kadhafi-családból Líbiában maradt. Egyik fivére, Szaadi Nigerbe, két másik fivére és húga, Aisha anyjával együtt Algériába menekült.