Elfoglalták Timbuktu repülőterét

A közös francia-mali haderőnek senki nem állt ellen sem a bevonuláskor, sem a város felé vezető úton.

A repülőtér elfoglalásával a franciák ellenőrzik az összes városba vezető utat és Észak-Mali másik nagy központja, Gao felé az összeköttetést is. Azoknak a szélsőséges iszlamistáknak, akiknek az elűzésére a francia egységek bevonultak, szemtanúk szerint a nyomát sem lehetett látni sem a repülőtéren, sem a Timbuktu felé vezető úton. Ahogy a hadsereg bejelentése szól, még néhány óra, és a franciák egész Timbuktu felett átveszik az irányítást. A következő cél Kidal felszabadítása lesz.

Mali katona őrjáraton. Még nehéz dolguk lesz
Malian soldier Ousmane Cisse stands guard on an open road outside Sevare, Mali, January 27, 2013. REUTERS/Joe Penney (MALI - Tags: MILITARY POLITICS CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY)

Timbuktuval kapcsolataban a fő kérdés az, hogy az iszlamisták mekkora pusztítást végeztek az iszlám szempontjából történelmi jelentőségű város műemlékei között. Saját bevallásuk szerint nagyot: a szélsőségesek az iszlám törvénykezés, a saría nevében bálványimádást kiáltottak, és buldózerekkel, illetve kalapácsokkal estek neki az UNESCO világörökség-listáján szereplő több évszázados épületeknek. Timbuktu polgármestere, Halle Ousmane Cissé – aki a fővárosban, Bamakóban húzta ki a vészt – a BBC-nek elmondta, hogy tudomása szerint a szélsőségesek rengeteg kéziratot is tűzre vetettek, olyanokat, amelyeket évszázadokig őriztek a sivatagi városban. A pusztítás miatt a Nemzetközi Büntetőbíróság, az ICC már emberiség elleni bűnöket emleget.

Cissé beszélt arról is, hogy menekülésük előtt a szélsőségesek végeztek egy férfival csak azért, mert a francia erőket kezdte el ünnepelni. A franciákat üdvrivalgás fogadta szombaton Gaóban is.

Az algériai határnál fekvő Kidalt – a szélsőségesek egyik befolyásos szervezetének, az Ansar Dine-nek a szűk pátriáját – a francia vadászgépek már bombázták az éjjel. Ha a várost sikerül elfoglalni, a francia offenzíva első fázisa hivatalosan véget ér. Harcból eddig nagyon kevés volt: a szakértők figyelmeztetnek is, hogy a külföldi erőknek ennek ellenére még nehéz dolguk lesz a szélsőségesekkel, akik mélyen bevették magukat a sivatagi állásaikba, és ezt a vidéket náluk jobban talán senki nem ismeri. Kidal egyébként az a város, ahol Mohtar Belmohtar volt al-Kaida parancsnok, az algériai In Amenas gázmező elleni támadás értelmi szerzője él.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.