Elfogatóparancsot készített elő az elnök ellen a meggyilkolt ügyész
Nisman tíz éven át dolgozott az AMIA Buenos Aires-i zsidó kulturális központ elleni 1994-es, 85 ember halálát okozó és százakat megsebesítő merénylet ügyében folyó vizsgálaton. Az ügyész ennek keretében január 13-án azzal vádolta meg az államfőt, hogy akadályozza a merénylet feltételezett iráni felelősei utáni nyomozást. Nismant vádjával kapcsolatban 19-én meghallgatta volna a kongresszus, de előző nap holtan találták otthonában.
Kirchner és Timerman többször is cáfolta Nisman állítását, miszerint jól jövedelmező kereskedelmi szerződések fejében Buenos Aires titkos alkut próbált volna megkötni Teheránnal a merénylettel kapcsolatban körözött iráni hivatalos személyek ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancsok visszavonása fejében.
Nismannak a Kirchner, a külügyminiszter és az elnök több támogatója ellen benyújtott, 289 oldalas büntetőjogi keresete egyébként nem tartalmazta az elfogatóparancsokat, amelyeket fél évvel a halála előtt szövegezett meg. Az ügy tárgyalását két bíró is megtagadta, és az elakadhat az argentin igazságszolgáltatás útvesztőiben, ha nem lesz egy harmadik, aki vállalja a per lefolytatását.
Az elnöki hivatal egy hírszerzői konspirációs elmélettel magyarázta Nisman megölését. A hivatalos álláspont szerint a Secretaría de Inteligencia (SI) menesztett ügynökei követték el a gyilkosságot, akik előzőleg szándékosan félrevezették az ügyészt, abba az irányba terelve őt, hogy az elnököt vádolja meg az AMIA-ügy vizsgálata során.
Kirchner elnök decemberben menesztette az SI három magas rangú vezetőjét, a múlt héten pedig bejelentette, hogy törvénytervezetet nyújt be a kongresszusnak a kémszolgálat mélyreható átalakításáról. Az argentin ellenzék és mások is azonban a kormányt sejtik Nisman meggyilkolása mögött.
Az ügyészség 2006 óta követeli Teherántól nyolc iráni tisztségviselő kiadatását az AMIA-ügyben. Az iráni és az argentin kormány 2013-ban megállapodott abban, hogy közösen létrehoznak egy vizsgálóbizottságot, amely Teheránban hallgatná ki az argentin ügyészség által az 1994-es merénylet kitervelésével gyanúsított tisztségviselőket. Az argentin ellenzék és az argentínai zsidó közösség hevesen bírálta ezt a megállapodást.