Elfogadta Putyin meghívását Kim Dzsong Un
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő tavaly december 19-én a TASZSZ hírügynökségnek megerősítette, hogy a Kreml meghívót küldött Kim Dzsong Unnak. Három nappal később Jurij Usakov, az orosz elnök tanácsadója arról számolt be újságíróknak, hogy olyan jelzések érkeztek hozzájuk, amelyek szerint az észak-koreai vezető Moszkvába szándékozik utazni a győzelem napi rendezvényekre. Tájékoztatása szerint Kim Dzsong Unon kívül az eseményre meghívták a náci Németország elleni koalíció országait, valamint sok más állam vezetőjét.
Oroszország idén május 9-én ünnepli a náci Németország felett aratott győzelem 70. évfordulóját. Tíz éve, a 60. évfordulós ünnepségen részt vettek többek között az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kína és Németország vezetői. Kim Dzsong Un még nem járt külföldi látogatáson azóta, hogy 2011-ben országa élére került.
Elkötelezetten az atom mellettÉszak-Korea ismét elkötelezte magát atomprogramja mellett - számolt be róla kedden a Rodong Szinmun észak-koreai központi pártlap. A lap azután tette közzé a phenjani állásfoglalást, hogy az Egyesült Államok elutasította Észak-Korea javaslatát az idei dél-koreai és amerikai közös hadgyakorlat leállításáról.
"Bármilyen legyen is a nemzetközi helyzet és a szomszédos országokkal fenntartott kapcsolat, (Phenjan) ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy a hadsereg az első" - írta a phenjani újság.
Az elszigetelt, kommunista vezetésű Észak-Korea évek óta atomfegyvereket fejleszt annak ellenére, hogy az ENSZ és nyugati országok a gazdaságát súlyosan megterhelő szankciókat vezettek be ellene.
A múlt pénteken Phenjan azt ajánlotta Washingtonnak, hogy időlegesen leállítja az atomkísérleteket, amennyiben az Egyesült Államok és Dél-Korea idén felhagy a katonai gyakorlatozással a térségben. Az amerikai kormányzat "burkolt fenyegetésnek" minősítve azonnal elutasította a javaslatot.
A bezárkózó kommunista ország eddig három atomkísérletet hajtott végre, a legutóbbit 2013. február 12-én, emiatt az ENSZ újabb kényszerintézkedéseket léptetett életbe Észak-Korea ellen.
Az Egyesült Államok és Dél-Korea éves hadgyakorlata február végén kezdődik. A közös gyakorlatok ellen Phenjan rendre hevesen tiltakozott. Washington, Szöul fő katonai szövetségese, mintegy 28 ezer 500 katonát állomásoztat a kelet-ázsiai országban.
Az 1950-53-as koreai háborút fegyverszüneti megállapodás zárta le, Észak- és Dél-Korea azóta sem kötött békeszerződést, hivatalosan máig hadban áll egymással.