Életfogytiglant adnának Csatárynak
Balassa Zoltán olyan bizonyítékot talált, amely azt igazolja, hogy az emberiség elleni bűncselekmény miatt gyanúsított Csatáry Lászlót 1945 júniusában Veszprémben letartóztatták és nem sokkal később Pécsett húsz évi börtönbünterésre ítélték. A kassai történész ezt a ZAS (Zpravodajská agentúra Slovenska) szlovák hírügynökség korabeli tudósítása alapján derítette ki, amely annak idején a Vychodoslovenská Pravda regionális lapban jelent meg. A beszámoló szerint „Csatáry kapitánynak, a közismert nyilasnak a tetteit jól ismerik Kassán, ezért a közvélemény teljes joggal követeli, hogy fasiszta tevékenysége miatt itt állítsák népbíróság elé“.
Balassa Zoltán lapunk megkeresésére közölte azt is, hogy ez a dokumentum igazolja Görög Arthúrnak, a kassai Zsidó Tanács volt tagjának és a gettó egyik túlélőjének állítását, aki a múlt század hatvanas éveiben részletesen írt Csatáry László gettóparancsnok embertelenségeiről. Megemlítette azt is, hogy1945-ban Veszprémben letartóztatták őt, majd pedig elítélték.
– Csatáry azonban még a tárgyalás előtt máig rejtélyes módon megszökött, s hamis – jugoszláv útlevéllel Kanadába jutott. Távollétében 1948.június 8-án Kassán a csehszlovák népbíróság kötél általi halálra ítélte – tette hozzá szakértő. Közölte azt is, hogy a megtalált tudósítást, továbbá a kassai verdiktet, a tanúk vallomásait, valamint a többi dokumentumot eljuttatta Gellért Ádám nemzetközi jogásznak, aki a két magyarországi megyeszékhelyen kíván kutatni újabb bizonyító iratok után.
A 97 éves Csatáry László ellen a Simon Wiesenthal központ 2011 őszén tett feljelentést. Állításuk szerint Csatáry 1944-ben a kassai gettó parancsnokaként közreműködött közel 16 ezer zsidó deportálásában. A meggyanúsított férfi 1995-ig Kanadában élt. Akkor jutott a tudomására, hogy az ottani hatóságok vizsgálják az elhallgatott múltját. Ezért Magyarországra távozott. A budapesti ügyészség júliusban házi őrizetbe helyezte Csatáry Lászlót és nyomozást indított ellene. Mindeközben Kassán több túlélő idézte fel a gettóparancsnok kegyetlenségeit.
Pavol Sitár, a kassai Zsidó Hitközség nevében pedig felszólította a szlovák kormányt, hogy kérje Csatáry kiadatását. – A csehszlovákiai hatóságok távollétében 1948-ban kötél általi halálra ítélték. Ezt a verdiktet életfogytiglanra kellene változtatni, mert a háborús bűnök nem évülhetnek el – mutatott rá Sitár. (Pozsonyi tudósítónktól)