Keményen nekiment az EU-nak a szlovák kormányfő

Robert Fico élesen bírálta az EU vezetőit, akik a menekültválsággal kapcsolatban nem hajlandók összehívni a rendkívüli uniós csúcsot, amelyet több tagország is szorgalmaz.

- Amikor a bankok érdekei forogtak kockán és a Görögországnak szánt pénzekért kellett harcolni, akkor szinte órákon belül, többször is összetrombitálták a találkozót. Most viszont az illetékesek képtelenek ugyanezt megtenni, holott hatalmas humanitárius válsággal szembesülünk, és Európa sorsa a tét. Alighanem attól is tartanak, hogy nehéz lenne kivajúdni konszenzussal elfogadott döntést - jelentette ki a TA3 pozsonyi hírtévé szokásos vasárnapi politikai vitaműsorában.

Robert Fico megnevezte a tétlenség egyik lehetséges okát is: - Az illetékesek, talán mások is félnek az igazságtól. Nem akarnak beszélni vagy hallani arról, hogy egyes uniós tagországok támogatják a szíriai polgárháborút, Libiát pedig olasz, francia és spanyol vadászgépek bombázták le - hangoztatta a szlovák miniszterelnök, aki közölte azt is, hogy véleményét pénteken kifejtette Jens Stoltenberg NATO-főtitkárnak, aki rövid látogatáson járt Pozsonyban.

Fico visszautasította azokat a nyugati bírálatokat, amelyek szerint Szlovákia nem szolidáris a migránsokkal:

- Minden egyes menekültet, akinek az élete forog kockán vagy éhezik, befogadunk Szlovákiába, ha nálunk kér menedékjogot - szögezte le. Megismételte a szlovák kormánynak azt az álláspontját is, hogy a kötelező menekültkvóták elfogadása értelmetlen. A tényleges megoldást a líbiai és a szíriai helyzet stabilizálása, diplomáciai és katonai eszközökkel, továbbá a válságövezetek az eddiginél jelentősebb anyagi és szakmai támogatása, amihez Szlovákia kész hozzájárulni - hangsúlyozta a pozsonyi kormányfő.

Ugyanilyen álláspontra helyezkedett a CT 24 cseh hírtelevízióban Bohuslav Sobotka is, aki szerint a visegrádi négyek továbbra is határozottan ellenzik a kötelező menekültkvótákat. Visszautasította Jean-Claud Junckernek, az Európai Bizottság elnökének egyik megjegyzését, aki arra emlékeztette Budapestet, Prágát és Pozsonyt, hogy Ausztria és más nyugati ország 1956-ban, illetve 1968-ban ezerszámra fogadta be a magyar, a cseh és a szlovák menekülteket.

- Ez igaz, amiért máig hálásak vagyunk, csakhogy az említett államok ezt önkéntes elhatározásból, nem pedig kvóták és diktátumok alapján tették - szögezte le a cseh kormányfő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.