Élénk vita tárgya volt a médiatörvény Bécsben
Az Osztrák Újságíró Klub (ÖJC) rendezvényén Szalay-Bobrovnitzky Vince magyar nagykövet és Ernst Gelegs, az osztrák közszolgálati rádió és televízió (ORF) budapesti tudósítója cserélt eszmét a médiatörvényről mintegy negyven fős, zömében ausztriai magyarokból, kisebb részben osztrák újságírókból álló hallgatóság előtt. Az újságíró-szakmai, információs rendezvényként meghirdetett beszélgetésbe a hallgatóság is élénken bekapcsolódott.
Az ORF tudósítója annak a véleményének adott hangot, hogy a kormány a választásokon megszerzett kétharmados többségével "másokra tekintet nélkül és érzéketlenül" jár el, és erőteljesen beavatkozik a demokratikus intézményrendszerbe. Ennek alátámasztására többek között a médiahatóság felállítását, a választójog nagy pártoknak kedvező módosítását, a költségvetési tanács feloszlatását említette. Mindezeket az intézkedéseket társadalmi, parlamenti vita nélkül fogadták el - mondta.
A nagykövet visszautasította Gelegs kijelentéseit. Magyarország demokratikus, nyitott ország, a médiában "szabadon lehet írni, tudósítani bármiről" - mondta. Kijelentette, hogy a Gelegs általi bírálatot, miszerint a törvény tág értelmezésre lehetőséget adó "gumiparagrafusai" öncenzúrához vezetnek, "gumi-kijelentésnek" találja. Egy kérdésre válaszolva azt mondta, a médiatörvény elfogadása a megfelelő időpontban történt, a várható bírálatok miatt az európai uniós elnökség utáni időszakra halasztani "nem lett volna őszinte" dolog, miután a szabályozási szándék megvolt.
Gelegs úgy vélekedett, hogy Magyarországon "természetesen nincs cenzúra", de a törvény "öncenzúrához vezet". A közszolgálati médiában - mondta - csupán "négy-öt perces rövid bejátszásokban" foglalkoztak azzal, hogy Tarr Béla filmrendező kritikusok által nagyra tartott új filmjét bemutatják a berlini filmszemlén. Gelegs utalt arra, hogy a rendező a médiatörvény ellen tiltakozó művészek közé tartozik.
A jelenlévő ausztriai magyarok közül számosan vitába szálltak az ORF munkatársával a médiatörvényről és az elmúlt évek magyarországi eseményeinek megítéléséről, de a parázs vita során az osztrák közszolgálati médiáról és médiaszabályozásról is szó esett. A vitát vezető Fred Turnher, az ÖJC elnöke a - helyenként érzelmektől fűtött - vita során többször felkérte a hallgatóságot, hogy a vitaest szabályait betartva "ne politikai állásfoglalásokat", hanem kérdéseket fogalmazzanak meg.
Egy hozzászóló az ORF vezetőinek kinevezési gyakorlatát, "a média és a hatalom összefonódását" bírálta, az osztrák kormánypártokat nyomásgyakorlással vádolva.
A felszólaló osztrák újságírók véleménye megoszlott a magyar médiatörvényről. Egyikük arra hívta fel a figyelmet, hogy egy budapesti megmozduláson a törvény, és nem a kormány ellen tüntettek. Egy másik annak a véleményének adott hangot, hogy a törvény nem sérti a véleményszabadságot.
Az ÖJC és más ausztriai újságíró-szervezetek - köztük a Riporterek Határok Nélkül helyi szervezete - januárban közleményben tiltakoztak a magyar médiatörvény ellen, s társadalmi szervezetekkel közösen tüntetést tartottak a bécsi magyar nagykövetség épülete előtt.